| xbugs a întrebat:

Stie cineva cum as putea sa ma pregatesc pentru testul psihologic de la admitere la academia de politie?
Sau cateva modele de subiecte de admitere?

1 răspuns:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

rolling on the floor)
du-te sa faci meditatie pentru acest test...

Pentru testul ala nu trebuie sa te pregateste deloc, nu acolo e problema, ori esti intreg, ori nu.

Am avut prieteni care l-au picat si l-au picat pentru ca au fost fricosi, la anumite intrebari au ales sa dea raspunsuri tampite, la acele intrebari nu sunt raspunsuri corecte, trebuie sa fii tu, sa fii sincer.

Uite, eu tin minte cand am dat ca ne-a dat niste chestii de logica(rationament logic sa vada daca poti sa-ti dai seama de niste chestii) cu figuri geometrice, puncte si alte chestii, sa spunem ce vedem in diverse imagini...

Erau intrebari de genul "cat de satisfacut este de?" la care puteam sa raspundem cu cifre de la 1 la 5, 5=foarte si 1=deloc

Intrebari grila despre familie sau care aveau legatura cu socializarea.

Despre familie parca am avut si intrebari la care am putut sa raspundem in scris.

Tin minte ca am avut o intrebare care suna cam asa "Ai vreodata senzatia ca cineva te priveste?" si eu am raspuns ca da.
La prima vedere ai fi tentat sa spui nu, dar eu am zis ca voi fi sincer si m-am tinut de cuvant, aparent acest "da" era un raspuns gresit pentru ca la final s-a uitat pe ce am raspuns si i-a strigat pe cei cu care vrea sa discute(peste 10 astfel de raspunsuri "gresite" sau dubioase nu sunt bune) si stiu ca se cam bate cap in cap cu ce am spus mai sus ca nu sunt raspunsuri corecte si gresite, dar stai sa vezi.

M-a chemat si pe mine pentru ca pe langa aceasta intrebare au mai fost si altele la care am raspuns aiurea pentru ea si din punctul meu de vedere sincer, alta era(acum mi-am amintit laughing)) ) "ai probleme cu somnul?"...
Bun m-a chemat acolo si a luat toate intrebarile cu raspunsuri dubioase si m-a intrebat de ce i-am raspuns asa, i-am explicat ca pur si simplu simt cand cineva ma priveste, am aceasta senzatie si cand ma intorc chiar se intampla, i-am spus ca poate e doar o coincidenta... La faza cu somnul i-am spus ca nu prea ma odihnesc si ca pierd mult timp pe afara si m-a intrebat daca am dormit bine pentru ca aveam ochii rosii(cu o seara inainte am fost praf) si mi-a explicat ca o singura noapte pierduta are nevoie de o saptamana ca organismul sa se recupereze...

Intr-un final m-a lasat in pace si am fost sunat dupa o saptamana sau cateva zile, nu mai stiu si m-au anuntat sa pun mana sa invat ca am luat laughing))

Am glumit eu la inceput cu meditatia pentru acest test, dar unii de la o clasa de stiinte care au dat tot la academie au fost la un doctor sa-i pregateasca pentru acest test, probabil le-a spus unde sa fie atenti, care sunt intrebarile capcana...

Pana atunci mai e destul si pentru asta chiar nu trebuie sa te stresezi, eu te sfatuiesc sa fii odihnit cand te duci si sa te inarmezi cu multa rabdare, eventual sa mananci inainte si sa-ti iei niste apa la tine pentru ca dureaza cam 2 ore, cei care dau la penitenciare stau si mai mult...

Eu nu mai suportam, imi venea sa ies pe geam, iti testeaza probabil si rabdare, la un moment dat te intrebi ce naiba faci, stai si raspunzi la niste intrebari tampite.

A si sa nu te panichezi ca nu reusesti sa raspunzi la toate intrebarile, mai ales la cele cu rationament logic.