| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca o persoana care a facut postliceala sanitară pentru asistent medical generalist, poate sa faca echivalarea de studii si sa faca 1 an sau poate 2(nu stiu cat) la UMF asistenţa medicală generală ca sa obtina diploma sau calificare de licență? De exemplu cum era mai demult, cand se făceau liceele sanitare si lucrai direct ca asistenta medicală si dupa au dat legea ca trebuie sa faca 1 an de postliceala ca sa obtina echivalarea de studii postliceale si nu sunt foarte sigura, daca s-a acceptat aceasta lege, ca stiu ca s-a propus sa se echivaleze studiile postliceale cu cele de licență(cred ca numai cei care vor) nu stiu de asta intreb poate a auzit cineva. Mersi!

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Numai la secretariat la facultate te poți lamuri.
Stai tu liniștit ca dacă e sa angajeze (fără bani și pile), te ia și cu postliceala.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In mod normal nu ar trebui sa se poata face asta. Nu cunosc pe nimeni care sa aiba postliceeala si diploma de altceva decat de postliceeala.

| NoemiCosta a răspuns:

Buna ati reusit sa aflati daca se poate? si pe mine ma intereseaza, sunt de 12ani asistent medical, lucrez in spital, vad CA este diferenta destul de mare la salar...