| Alexandru_Giani_2002 a întrebat:

Stiti cumva unde pot schimba o cantitate mare de monezi in bacnote?

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Se numesc bancnote și se găsesc la banca.

| gabicoo a răspuns:

"Monezi în bagnote" nu să iegzâtă bre!
Poate ai vrut să zici monede în bancnote! Asta da! Se poate! La bancă!

| romeo78 a răspuns:

Dacă sunt actuale monezile, la orice bancă, amanet în cantități mici, eventual.
Dacă sunt monezi ieșite din uz, anticariat sau banca națională.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna varianta dupa parerea mea e un magazin precum Lidl, Mega Image, Penny, aici mereu au nevoie de marunt sa dea rest cat mai exact. Bancile mai putin, aici se prefera bancnotele, s-ar putea chiar sa te refuze.
Un alt exemplu ar fi la Kaufland. In schimbul monedelor primesti un card de cumparaturi la ei cu valoarea monedelor. Aparatul de colectat monede e chiar la intrare. Mai jos link :

https://www.kaufland.ro/utile/monede.html

| NunuNini a răspuns:

La casieria oricarei Banci.

| Feri5 a răspuns:

În primul rând, încearcă să scrii corect: "monezi" nu există, "monede" e forma acceptată de DOOM. La fel, "bangnote" ai scris într-un mod ciudat. Chiar dacă auzi pe cineva pronunțând așa, de regulă se scrie "bancnote".
În al doilea rând, încearcă la magazin să vezi dacă poate schimba monede în bancnote, dacă nu o poți face la o casă de schimb valutar sau la o bancă