| Ghost963 a întrebat:

Stiu ca este o tema care s-o mai discutat pe TPU, dar vreau sa mai aud si alte opinii.Ce facultati imi recomandati pentru unu care o intrat la filo?

Răspuns Câştigător
| Raniaa a răspuns:

IT- societateaeste în continuă dezvoltare, mereu va fi nevoie de programatori.
Poliție - loc de muncă asigurat după terminarea academiei.
Drept- avocat, procuror sau judecator este ceva de viitor dar trebuie să fii pregătit de multa muncă.
Medicină- la fel ca la drept, multă muncă.
Gândește-te foarte bine ce te-ar atrage la viitoarea meserie.

8 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Faci ce simți ca te atrage, nu ce-ți zic alții pe aici

| RAY a răspuns:

Eu recomand IT,Medicina,Finante, dar depinde de ce isi doresti, stiu ca la fortele de munca exista consliere pe teme de genul vezi la ei, important e apoi sa nu regreti, ce pasiunii ai tu?

| Ghost963 explică (pentru RAY):

Imi place in general sa citesc si sa ma uit la filme, seriale sau anime-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te duci la orice facultate daca vrei.Trebuie doar sa inveti in domeniul respectiv.Doar fiindca ai intrat la filologie in inseamna ca viitorul tau este pecetluit.
Cei de la filologie sunt pe partea cu literatura, de asta este recomandat sa te continui pe facultati din care poti sa iesi:profesor, traducator, psiholog etc.
Tu poti sa dai si la informatica daca esti bun.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Poti exclude facultătile economice,poti opta pentru facultăti precum drept, jurnalism, arte, limbi straine, facultatea de litere si inca cateva.Trebuie sa-ti placa ceva dintre acestea

| Raniaa a răspuns:

Ce vrei tu să faci?! Asta este adevărata întrebare. Profilul liceului nu te limitează.
Drept; IT; Medicină; Management; Relații internaționale; Finanțe bănci...

| Ghost963 explică (pentru Raniaa):

Ii o intrebare destul de puerila.In ziua de azi nu poti sa alegi chiar orice doresti tu datorita economiei noastre, iar strainatatea cea draga in care esti primit cu bratele deschise nu-i o optiune buna.

| Raniaa a răspuns (pentru Ghost963):

IT- societateaeste în continuă dezvoltare, mereu va fi nevoie de programatori.
Poliție - loc de muncă asigurat după terminarea academiei.
Drept- avocat, procuror sau judecator este ceva de viitor dar trebuie să fii pregătit de multa muncă.
Medicină- la fel ca la drept, multă muncă.
Gândește-te foarte bine ce te-ar atrage la viitoarea meserie.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Aceleasi recomandari care s-au mentionat si in alte 500 de intrebari pe acelasi topic. Cel mai usor iti va fi daca alegi o cariera de genul jurnalist, procuror, avocat, manager, traducator, psiholog, profesor, ghid turistic. Cam orice job ce nu se bazeaza pe stiinte.