| anonim_4396 a întrebat:

Sunt a 7 a si vreau peste 1 an sa merg la liceul de arte, arhitectura.Ce probe eliminatorii trebuie sa dau? Adică ce trebuie sa desenez? Am vazut ceva de figuri geometrice... Stiu ca e greu la arhitectura dar spre uimirea mea se fac doar 2 ore de mate pe saptamana. Ce ati alege dintre actorie si arhitectura?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Despre arhitectură, Micul Toma are un intreg video pe canalul lui. Nefiind expert, voi lăsa pe alții să îți spună în ce constă examenul.
Cât despre alegerea ta, ambele sunt profesii care necesită oarecare talent nativ și extrem de multă muncă. La noi în țară meseria de arhitect e oarecum mai ok, dar nu e ca și cum se construiesc zgârie nori din 3 în 3 luni. Mai cu modestie, așa, sunt arhitecți care o duc destul de bine. Actoria nu e în nici un caz o meserie de vis în România.
Pentru ambele profesii poți în schimb să te îndrepți spre străinătate odată ce ești destul de avansată în studiile tale.
Mereu spun tuturor, nu contrează ce meserie alegi câtă vreme te atrage, îți place și ești dispusă să muncești foarte, foarte, foarte mult, să fii cea mai bună în meseria ta.
Poți să faci butoaie dacă asta te pasionează, si le faci pe cele mai bune. Cu un pic de simț antreprenorial, ai să reușești.
Cert e că dacă vrei să participi la examenul de admitere la arhitectură va trebui să plătești foarte multe ore de pregătire în prealabil. Și hey, dacă pici examenul, e simplu. Alegi actoria happy
Totuși cred că poți merge la universitate și fără să faci neapărat arhitectură în liceu

2 răspunsuri:
| SociopatuI a răspuns:

Eu sunt la arhitectura. Este foarte frumos profilul. Inveti sa proiectezi cladiri, intalatii si lucrari publice.