| MIhneaaaa a întrebat:

Sunt clasa a 10 a la un profic economic si vreau sa ma mut la un profil de stiintele naturii.
Vreau doar sa stiu la ce materii dau diferenta.
Nu fac aici materiile : Franceza, muzica, desen si latina.
Multumesc

2 răspunsuri:
| PsyhoChild a răspuns:

Matematica,biologie,chimie,fizica,geografie,franceza,muzica,desen,latina,tic,informatica probabil si romana.
Parerea mea este sa nu te muti la asa ceva, stiintele naturii este cel mai greu profil de liceu si dai diferente la materii pe care tu nu le-ai mai facut de 2 ani

| Feri5 a răspuns:

Buna! Științe ale naturii este un profil care se bazează foarte mult pe chimie, biologie, fizica și matematica. Este un profil mediu ca nivel de dificultate pe lângă mate-INFO unde faci matematica M1 adică cu cel mai greu nivel de dificultate, iar la științe ale naturii făcu M2 adică la mediu și mai ușor decât la mate INFO. Trebuie sa te gândești de ce vrei sa mergi pe științe ale naturii? Probabil vrei sa fii medic, farmacist, profesor. In general cei care sunt pe acest profil pot deveni medici, asistenți, Farmaciști, chimiști, profesori și foarte rar IT-isti deoarece va trebui sa mai înveți ceva acasă pentru a lucra in domeniul IT. Pararea mea este sa rămâi la economic pentru ca vei ieși ceva mare. De exemplu poți face FSEGA (Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor) și poți ieși businessman, manager la bănci, firme, s-a. Economia este un domeniu cu o vasta întindere. Eu zic sa rămâi tot aici. Dacă știi la chimie, biologie și fizica, du-te la științe ale naturii. Aici trebuie sa dai niște examene de diferențiat la chimie și biologie. Succes!