| Bianca596 a întrebat:

Sunt clasa a 11-a la liceu de informatica, profil mate-info - intensiv info. Vreau sa devin doctor. Biologie nu stiu deloc, la chimie sunt de nivel mediu sa zicem. Am sanse sa intru la UMF daca biologia de la scoala nu ma ajuta deloc? Cand sa incep meditatiile pentru bio si chimie?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Te-a "palit" asa, un gand nebun!
Adica cum? --- termini un liceu mate-info, intensiv informatica si te gandesti la ocupatia de medic. Cea de programator nu-i buna, sau ce?
Compara :
* fac. medicina, studii :6 ani + 5 rezidentiat
*salariu medic rezident, anul 5 ->500 euro
* fac. de automatica si calculatoare, studii: 4 ani
*salariul programator, 5 ani vechime->1700 euro-2000 euro

P.S. daca tot o tii pe-a ta, te sfatuiesc sa incepi pregatirea pentru admitere la medicina inca de pe acum si fara meditatori --- neuronii tai sunt "dresati" pentru chestii mai grele decat biologia sau chimia. Spor!

| Bianca596 explică (pentru alessia5158):

Nu-mi place informatica. Daca-mi placea, era logic sa merg pe domeniul IT.

| vangaelis a răspuns:

La medicina nu iti trebuie biologie ci anatomie.