| Andrei1732 a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a,azi am aflat de la o colega ca nu mai am de ce sa vin la scoala, daca veneam cu o saptamana inainte si nu mai lipseam mai puteam continua.Am peste 100 de absente si cu diriginta nu am mai vorbit de mult timp.
Oare pot sa fac ceva sa nu raman repetent? Vreau raspunsuri cat mai sincere si care sa ma ajute (daca e posibil

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu pentru ce sa mai mergi la scoala?
Este mare nevoie si de oameni care n-au scoala, mai ales la alegeri tongue

| Bondarel99 a răspuns:

Pai de ce ai lipsit? Ai lucrat? Ai nevoie de un motiv serios sau niște Adeverințe de la medic ca ai fost foarte bolnav.
In plus ce garanție are diriginta ca tu vei frecventa școala dacă nu vei fi exmatriculat?

| anss23 a răspuns:

Nu poti rezolva cu absentele? Faci ceea ce crezi, dar iti spun din proprie experienta ca e bine sa scapi de perioada liceului cat mai repede..nu sa pierzi un an degeaba..si in niciun caz sa nu renunti, chiar daca nu mai ai ce face si te lasa repetent sa nu te lasi de scoala si sa te angajezi, termina macar cele 12 clase pentru ca pe viitor sa ai ceva mai multe optiun. poti lucra si in paralel cu scoala daca asta e problema. Spor!

| Sn4k3 a răspuns:

Vorbesti cu ea si vezi ce poti sa faci. As zice sa duci scutiri daca poti face rost. Am un prieten care era in aceeasi situatie si asta a facut.

| AC4S4 a răspuns:

Daca ai lipsit, s-ar putea sa ai si motiv (medical, activitati extra-scolare, etc.) deci poti cere o motivare de undeva. Daca totusi nu ai motiv, poti sa-ti convingi parintii sa iti scrie motivari (din cate stiu poti motiva 20 de absente de la parinti).
In rest, tine doar de diriginta daca va ocoli regulile si sa-ti motiveze absentele. Daca nu vor fi motivate, vei fi exmatriculat.
Eu, daca as fi in locul dirigintelui, nu ti-as motiva absentele.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai ca sa iti rezolvi situatia trebuie sa rezolvi cu absentele si sa iti iei scutiri.O suni pe diriginta ta si o cauti la cancelarie sa ii dai scutirile invoci si tu un motiv care sa acopere acest lipsit excesiv laughing, si apoi incerci sa faci rost de note. Piage ai o sansa daca tot nu s-a terminat semestrul.Asta daca mai vrei sa treci.