| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a si as dori sa muncesc intr-un domeniu care imi va permite sa ocrotesc societatea de criminalitate, cand spun criminalitate, ma refer la orice fapte care sunt in afara legii.

Aptitudinile mele:
Spirit de observatie, Informatica nivel foarte avansat(am participat la olimpiade nationale, cunostinte de programare web si nu numai), matematica nivel avansat(media 9 in anii de liceu), aptitudini fizice medii, limba Romana avansat, limba Engleza avansat.

Doresc sa: lucrez int-un mediu stresant, si cat se poate de riscant, cu cat e mai riscant si mai aproape de lumea interlopa, cu atat mai bine.

Am auzit cum ca mi s-ar potrivi meseria de detectiv, sau criminalist.
As dori totusi sa stiu daca exista in Romania ocupatia de: Agent Secret, persoana care extrage informatii valoroase din cadrul unor companii, de la niste persoane, etc.

Si nu in ultimul rand, ce imi recomandati, care sunt motivele pentru care imi recomandati asta, ce posibilitate financiara si ce satisfactii personale corelate cu personalitatea mea as avea in urma acestei decizii. Multumesc anticipat. Astept raspuns!

4 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Stai, bre, linistit, ca nu e ca in filme, "binili invinji" in alte tari, nu la noi. Gandeste-te si la psihologie criminalista, e incitant, provocator si nu esti expus riscului mai deloc.

| Maya. a răspuns:

Agent sub acopererie la S.R.I(Serviciul Roman de Informatii), dar din pacate traim in Romania si degeaba lupti tu impotriva infractionalitatii, daca ceilalti din industrie sunt pe mana cu cei din lumea interlopa.eu zic sa incerci in alte tari, la FBI, CSI etcwinking
Succes!

| flyleaf22 a răspuns:

Dupa liceu, ai putea sa incerci la Academia Nationala de Informatii.
http://www.sri.ro/subpagini/374/admitere-2010.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietene iti dau un sfat ori sa faci dreptul ori academia de politie, iar din academie poti iesi :criminalist, ofiter de combaterea a crimei organizate si antidrog, la circulatie, de frontiera sau comunitara.