| Yee a întrebat:

Sunt in primul an la facultatea de inginerie. O sa devin inginer in tehnologia constructiilor de masini. Am o intrebare, ca inginer pe astfel de domeniu ce trebuie sa faci la locul de munca in fiecare zi?
Nu ma refer numal la sarcini pe care le pot gasi si eu pe net, cum ar fi coordonarea unei echipe de muncitori, literalmente ce faceti voi in fiecare zi cand ajungeti la locul de munca. E stresant? Aveti de-a face cu oameni dificili? Cine va este superiorul?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Coordonarea unei echipe de muncitori o faci doar daca ai muncitori in subordine, dar nu toti ingineri coordoneaza muncitorii.
Tu ai sef de echipa care supravegheaza muncitorii, sau nu ai pe nimeni in subordinea ta, depinzand clar de jobul pe care esti angajat.
Poti face doar proiectare, sau supravegherea productiei, ori repararea produselor defecte samd.
Da, este stresant, fiindca este responsabilitate mare, pentru ca de tine depinde o anumita procedura din fabricatie, sau calitatea unui anume produs ori lucrari, care trebuie executata pe un anume timp maxim.
Ai termene stricte sa predai produsul si trebuei sa te incadrezi in ele, fiindca companai poate platii penalizari si te pot concedia daca esti incapabils a coordonezi lucrarile si sa le predai la termen.

| Yee explică (pentru Violleta2022):

Eu nu sunt capabil sa imi tai unghiile pana in termenul limita, iar cu stresul stau si mai rau. E oare asta singura meserie pentru mine?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yee):

Atunci nu crezi ca ti-ai ales profesia incorecta?
In inginerie nu ai voie sa gresesti, ca te costa capul!
Iar "termenul de livrare" trebuie intotdeauna respectat cu strictete, fiindca poti fi dat afara imediat, daca lucrarea sau produsul nu este terminat, la data cand se mentioneaza in contract.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa nu mai pierzi timpul inutil, cu facultatea asta, daca profesional nu este ceea ce ti-ai dorit si vei fii incapabil sa executi ceea ce ti se va cere in profesia asta.
Renunta la facultatea asta, inainte sa arunci banii pe fereastra si sa piezi inutil inca 3 ani din viata, apucandu-te de data asta NUMAI de ce stii ca doresti sa muncesti, pentru urmatorii 40 de ani, ca atata vei avea pana la pensie.

Am facut aceeasi greseala ca si tine, facand o facultate de inginerie la insistentele parintilor, pe care nu am profesat-o, dar am facut practica intr-o uzina mecanica si stiu ce inseamna aceasta profesie. Ulterior m-am reprofilat pe contabilitate, pe care o profesez cu drag de 30 de ani.

| Yee explică (pentru Violleta2022):

Si ce presupune contabilitatea? Mai sunt astfel de locuri de munca pe care le poti avea cu diploma de inginer?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yee):

Contabilitatea presupune sa faci o alta facultate, dar inseamna sa stai toata viata intr-un birou si sa faci calcule matematice. Sa introduci in programe contabile date, care terbuei sa se balanseze.
In ce priveste diploa de inginer, daca esti mecanic, apai esti specializat doar pe mecanica, neputand sa faci rochii si alte imbracaminti cum faci cei de la inginerie textila. Fiecare ramura a ingineriei te invatat ceva, dar nu poti practica orice doresti, d ecat ceea ce ai invatat si in domeniul in care te-ai specializat.

| wildthing a răspuns:

Daca nu esti un varf, daca nu termini printre primii, atunci ca inginer pe un astfel de domeniu probabil ca la locul de munca o sa faci shaorma.

| Yee explică (pentru wildthing):

Stai, de unde sti asta? Ai o cunostinta?

| wildthing a răspuns (pentru Yee):

Da, ma cunosc pe mine insumi foarte bine. happy