| iuliana06 a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema!
Peste numai 3 zile va trebui sa completez fisa de inscriere la liceu si eu inca nu m-am hotarat unde sa dau.
Vreau sa dau la liceul cuza din ploiesti dar nu stiu la ce profil
Vroiam la stiinte sociale dar doamna directoare mi-a spus ca este cel mai slab profil si ca nu am ce sa ies dupa terminarea liceului si nici ce facultate sa urmezi si etc.
As fi vrut si la filologie dar am inteles ca se da teza si bac la latina si eu in clasa a8a nu prea am facut deloc latina.
La stiinte ale naturii nu cred ca ma duc pentru ca nu-mi place biologia. dar nu ar fi nimic batut in cuie.
Si a mai ramas mate-info.am inteles ca e cel mai complex profil.nu prea sunt moarta dupa matematica ci din contra.imi place romana.la examene am luat 9.80 la romana si la mate 9.05.si nici cu informatica nu ma intercalez deoarece nu am facut deloc pana acum.
Un sfat va rog!
Mai am 3 zile.

Răspuns Câştigător
| gabitzza20 a răspuns:

Nu te lua dupa nimeni.nu se stie ce sanse vei avea tu in viata. Daca o sa dai la o clasa cu un profil cu care nu prea te potrivesti si nici nu iti place, vei ajunge dupa 4 ani de liceu sa regreti amarnic.Nici doamna directoare nici parintii sau colegii care isi dau cu parerea nu stiu ce ti-a rezervat Dzeu in viata.Gandeste-te ce materie ti-a placut dintotdeauna,si mergi pe profilul care are la baza a cea materie. Daca iti place romana du-te la filologie, pana termini tu liceul schimba astia toata metodologia, daca iti place ar fi culmea sa nu te duci din cauza unei asa zise teze la latina.Pana atunci mai e.Mie de exemplu mi-a placut ff mult romana, eram ff buna si am dat unde mi-a placut.Doar ca eu ma asteptam sa facem multa gramatica dar in schimb in liceu accentul se pune pe literatura (universala cat si romana).Mi-au placut si limbile straine am avut ocazia sa mi le perfectionez.Nu regret profilul ales.La facultate la fel, m-am dus tot pe limbi straine.Fa ce iti place in viata pentru ca numai asa vei avea rezultate remarcabile, tot ce este fortat nu este bun.Bafta!

5 răspunsuri:
| miha90z a răspuns:

Intradevar dai teza la latina, dar la bac nu. adica doar daca vrei.
eu am fost la filologie si mi-a placut. nu am avut batai de cap cu mate, fizica&co. si nu am facut nici eu latina in clasa a 8-a, faceam romana, ca aveam aceeasi profa. dar nu e o tragedie.
btw, acum sunt la fac de lb straine big grin

| Plague a răspuns:

Eu iti recomand cu caldura filologie, dar e o decizie foarte subiectiva. Eu am ales filologie pentru ca imi place sa citesc, si fac materii care imi plac (limbi straine si romana). Pana la bac ai, nu te teme, ai vreme sa inveti (si din cate stiu nu e obligatoriu sa dai din latina, e obtional...ai din ce alege). E obligatoriu la romana, istorie, engleza si franceza, cel putin asa e pentru mine (sunt la filo intensiv engleza). Multa bafta si nu iti face griji, du-te unde faci mai multe materii care iti plac. Mentionez ca din a11-a nu mai faci mate, fizica, chimie si bio la filologie...e un profil grozav happy.

| ElenaErika a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la mate-info.Acolo sunt si eu. Gandeste-te ca dupa liceu de la acest profil poti merge aproape oriunde. O sa vezi ca in aceasta clasa vei avea si copii buni cu care sa te intreci la invatatura. Si eu am vrut pe partea de uman, dar datorita parintilor care m; au oblicat sa merg la info mi-am dat seama ca e mai bine. La uman faci latina si istorie de iti vine rau, si in plus se face aceeasi romana ca si la mate-info. Matematica difera putin. Acum depinde si de profesor. Sfatul meu e sa mergi la mate-info. Vei vedea ca nu vei regreta.:* pussy

| Buburuzza a răspuns:

Probabil voi fi putin subiectiva dar... ramane la latitudinea ta. Eu personal ma voi duce la stiince sociale, intr-adevar este cum s-ar zice un profil " slab ", dar in sensul ca e destul de diversifinat, neaxandu-se pe o singura materie cum e la mate-info [ nici mie nu-mi place matematica big grin ] sau stiinte ale naturii [ chimie/biologie/fizica ] la care daca te pricepi, si vad ca esti o eleva foarte buna poti opta. Filologia e si ea foarte buna daca nu te impaci cu matematica si stiintele exacte si iubesti romana si limbile straine, dar ca si tine si eu sufar de aceiasi problema, LATINA, vei da teza in fiecare an la latina si o vei avea si ca meterie de bac; dar presupun ca o vei putea recupera, deoarece stiu ca in general nu prea se invata latina calumea in generala.

Ramane sa te gandesti si tu ce vei dori sa faci mai departe, cel putin in mare. Si ca sa inchei cum am inceput din cate stiu de la stiinte sociale poti urma o facultate de Drept, Psihologie, Pedagogie, Jurnalism, Turism si Geografie, etc. Oricum daca vei dori, in facultate o poti lua de la zero, dar prin multa munca, daca prin absurd sa zicem profilul din liceu nu va corespunde cu tipul facultatii urmate de tine.

Iti urez multa bafta in continuare! :*. Sper sa alegi ceea ce trebuie si ce iti place! >big grin

| CamiRose4 a răspuns:

Da, asa e, dai bac si teza la latina... nici eu nu am facut latina in a8-a dar sa stii ca incepem materia de la inceput din a 9-a. Eu vreau sa dau la filologie-engleza la cuza pentru ca imi place foarte mult liceul si sa citesc mult; e singurul profil care mi se potriveste; daca iti place romana te sfatuiesc sa dai la filologie happy