| cosmin986522 a întrebat:

Sunt la facultatea de automatica si calculatoare domeniul Ingineria Electronică şi Telecomunicaţii cu specializarea:
Electronică Aplicată.
Vreau sa stiu daca dupa ce o termin unde ma pot angaja? Si daca e o specializare de viitor

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Unde vrei, cu conditia sa nu astepti ca facultatea sa iti ofere pregatirea de care ai nevoie pentru a fi competitiv. Daca chiar iti place domeniul si vrei sa ajungi undeva, atunci trebuie sa te implici in tot ce prinzi prin facultate (gen MS Imagine Cup si altele similare) si sa ai proiecte proprii in afara ei prin care sa faci experienta si sa te faci cunoscut. Facultatea, oricare ar fi ea, scoate mediocri. Diferenta intre sclavi si viitori sefi/oameni care vor conta in domeniul lor e tocmai pasiunea si proiectele proprii in care s-au implicat inca de dinainte de facultate (si spun asta ca om dintr-un domeniu oarecum adiacent care isi petrececam 90% din timp ca sclav, dar care a avut si ocazia sa coordoneze pe altii).

| neutrino a răspuns:

Te vei angaja acolo unde vei fi capabil.