| Lov3rBoy a întrebat:

Sunt la liceu la profilul mate info si as vrea sa merg la o facultate de mate info si sa ajung programator IT, este posibil sau trebuie neaparat sa urmez o facultate de informatica fara matematica?
Mentionez ca voi avea diploma ECDL.

6 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Cea cu mai putina matematica este cea de automaica si calculatoare.
Dar nu scapi complet, tot faci 2 materii in primul semestru si una in al doilea.
Din anul 2 nu mai ai matematica, dar daca nu stii matematica iti va fi greu sa programezi de la un nivel in sus.
Bafta

| suntserios a răspuns (pentru CataC):

Nu e chiar asa cum spui tu, intotdeauna la politehica se va face matematica serioasa. Daca e sa alega mai putina matematica, se va face la facultatea de informatica, dar nici acolo nu scapa

| CataC a răspuns (pentru suntserios):

Eu vorbesc in calitate de absolvent, se face doar in anul 1 la automatica si clculatoare. Poti consulta programa, probabil e pe site. Nu stiu ce e nu e chiar asa.

| Lov3rBoy explică (pentru CataC):

Eu vreau facultate de mate-info..de asta intreb daca pot fi programator IT cu mate info sau trebuie doar informatica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista facultate de informatica fara matematica. de fapt exista doua mari facultati cu profil IT, cea de informatica si cea de automatica si calculatoare si la ambele se face matematica serioasa.

diploma aia de ecdl nu are absolut nicio valoare pentru un programator

| Alex299 a răspuns:

Nu este obligatoriu sa înveți si matematica știu pe cineva care avea aceeași întrebare dar l-a lamurit profu' de informatica (sper ca te-am ajutat)