| anonim_4396 a întrebat:

Te ajuta cu ceva atestatul din clasa a XII-a? Eu am fost la profil economic cu specializarea Tehnician in activitati economice, din ce ziceau doamnele profesoare de la liceu ai Nivel 4 din 5. 5 e la universitate si post universitate.

Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Da, ajuta. E o diploma in cel mai rau caz. Daca o persoana, nu zic de tine sau de cineva, nu ia BAC-ul, sau nu urmeaza o facultate dupa liceu... e o calificare acel atestat, nu ai doar o adeverinta de 12 clase si punct.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atestatul este un document care te va ajuta doar dacă vrei să lucrezi în acel domeniu, pe care l-ai studiat și practicat în liceu.

Exemple de joburi în care ai putea să prosperi cu așa ceva:

Contabil
Referent resurse umane
Broker
Agent comercial
Inspector și agent financiar
Agent de asigurări

| Ineys a răspuns:

Daca nu faci facultate da. Daca faci facultate poti sa-l arunci la gunoi. Eu nici acum nu l-am ridicat de la liceu si au trecut ceva ani.

| exidev a răspuns:

Este util sa ai o diploma in plus la CV. Orice lucru in plus la CV te poate diferentia de alti candidati. Daca vei face studii aprofundate si certificari in domeniul tau, e posibil sa nu mai fie nevoie sa adaugi diploma de atestat la CV.
Atestatul de clasa a XII-a este foarte simplu, poti strange materiale foarte usor (sunt multe site-uri care te ajuta, de exemplu www.atestate.ro) si nu necesita un efort mare.