| Okkultist a întrebat:

Titu Maiorescu sau Carol Davila pentru Facultatea de Medicina Dentara?
Care este materia cat si materialele pentru studiul de admitere la aceste facultati?
Ce suma trebuie alocata acestor doua facultati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa zic, se invata si la Titu, dar nu se compara cu Carol Davila. mitul urban de care vorbesti tu este pe jumatate adevarat, varul meu este la Titu si il vad ca nu se prea streseaza cu invatatul. oricum, daca vrei sa inveti medicina calumea invata pentru Davia, plus ca ai sanse sa iei la buget.

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pt Titu Maiorescu nu stiu sa iti spun mai multe decat exista pe net si le gasesti oricum si tu.
Legat de carol davila... materia e mai putina si mai usoara comparativ cu medicina generala, dar trebuie sa mergi mereu la cursuri si sa inveti constant. Materialele de studiu depind de la fiecare prof in parte, multe se gasesc la xerox la Eroilor. Taxa era acum un am de 9.000 de lei/an. Poti trece la buget daca inveti bine si nu ai mai facut alta facultate anterior.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Carol nu exista contract cu sterilizarea, nu se lucrează nimic, e un prestigiu fals în acea facultate de care am rămas șocată atunci cand am ajuns acolo.
În anul meu la Titu s-a intrat cu 8.50 ultima medie pentru ca suntem 100 în an, nu 1000 ca la Carol, unde calitatea lasa de dorit. În același an la Carol s-a intrat cu 6.50 la buget. Eu personal nu am dat admitere la Carol si nu regret sub nicio forma!
Nu oricine își permite financiar stoma la Titu si din pacate din exterior nu au cum sa vadă cum stau lucrurile. Bafta!

| alex15ccc a răspuns:

Titu maiorescu este facultate pentru prostii care nu au intrat la carol davila, se intra cu 5 si 6.

la titu sunt 4.000 de euro, iar la carol 9.000 lei, aceste sume se platesc pe an.

| Okkultist explică (pentru alex15ccc):

Fratele meu a terminat la Titu si este un doctor foarte bun, chiar si in afara spatiului romanesc a fost respectat pentru ce stie.
Cred ca depinde de persoana mult aici, cat si daca doresti sa inveti.
Fiecare student se poate tara pentru o nota de 5, sau sa-si doreasca mai mult.
Personal, am o experienta idioata cu o facultate de tip uman, de stat, unde ghici, aduceai referate, faceai cum comentariu si treceai. Singura varianta dupa terminare imi era sa intru in invatamant. Hmno.

| Okkultist explică (pentru alex15ccc):

Insa, te rog, ai informatii ca la Titu nu se invata, si toata lumea trece ca gasca prin apa? straight face Sau este un mit urban?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Okkultist):

Ce sa zic, se invata si la Titu, dar nu se compara cu Carol Davila. mitul urban de care vorbesti tu este pe jumatate adevarat, varul meu este la Titu si il vad ca nu se prea streseaza cu invatatul. oricum, daca vrei sa inveti medicina calumea invata pentru Davia, plus ca ai sanse sa iei la buget.