| Dany21Andrei a întrebat:

Știu că salariul unui profesor universitar este în jur de 7.000-8.000 de lei (cu toate gradele luate și toate cele), însă salariul acesta îl ia orice profesor universitar?
Adică, un profesor universitar de anatomie care predă în cadrul universității Carol Davila (de exemplu) ia aceelași salariu cu un profesor universitar care predă la o facultate de litere?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Profesorii astia in functie de activitatea stiintifica si vechime ajung sa ia niste salarii uriase. Aveam eu un prof (de vreo 70 ani) care venea o data pe saptamana la curs 2 ore si in loc sa ne predea economie (facultatea nu era pe domeniul asta deci nu era asa necesara) ne povestea ce a mai facut el si cu ce oameni importanti s-a mai intalnit (a avut si o functie importanta prin politica sau ceva de genul). Cred ca avea maxim 2-3 cursuri de acest gen pe saptamana si avea salariul de aproape 300 milioane lei vechi pe luna.
Daca esti destept, adica sa scrii foarte multe carti, articole, sa faci tot felul de cursuri postuniversitare, sa te implici peste tot, sa avansezi in grad (e foarte greu sa avansezi in grad, unii au 50 ani si abia ajung lectori, sunt putine cazurile in care se ajunge profesor la o varsta mai mica, am vazut pe cineva care a ajuns la 35 ani dar era foarte destept, nu facea nimic altceva in afara de invatat), poti ajunge la un salariu mare intr-un timp scurt. Daca tragi de timp, nu prea.
La facultatile astea pe parte stiintifica, profesorii de multe ori lucreaza si in proiecte de cercetare, nici nu ai idee cat de mult te platesc aia de la UE pentru asa ceva, practic trebuie sa scrii niste articole. De asta unii ajung sa ia foarte multi bani si isi fac averi, dar repet, doar pe cine il duce capul si se implica (proful ala de care am vorbit mai sus lua banii aia strict din activitatea didactica, asta pentru ca avea si vechime).
Deci daca vrei bani din chestia asta mergi pe ceva din domeniul medicinei (asta e mai grea), chimiei (recomand asta), biologiei, ingineriei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariile difera și în funcție de vechime, poziție administrativa în cadrul facultății, proiecte de cercetare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salariile profesorilor diferă în funcție de universitate, uneori chiar și în cazul facultăților. Cu toate că au grade identice, salariile au la bază și alte aspecte care trebuie luate în calcul (sporuri, activitate didactică specială).
De cele mai multe ori, profesorii universitari au salarii, după cum spuneai tu, în jurul sumei de 7000 de lei. În funcție de alte funcții suplimentare deținute, salariul respectiv este mai mare în comparație cu altele din cadrul sistemului de învățământ superior.