| UserDeTpu a întrebat:

TPU! As vrea sa lucrez in domeniul criminalisticii! Din cate am inteles exista procuror criminalist si tehnician criminalist, iar din cate am inteles tehnicianul criminalist este cel ce colecteaza dovezi, ia probe de la fata locului, efectiv este prezent la locul crimei, eu dorind sa fac parte din aceasta categorie! Bun, inteleg ca trebuie sa urmez Facultatea de Politie "Alexandru Ioan Cuza" sau facultatea de subofiteri de la campina iar apoi ar trebui sa fac un master de inca 2 ani in Criminalistica. As vrea sa stiu ce domenii se studiaza la facultate pentru aceasta meserie, din cate am inteles e necesara foarte multa fizica si biologie. Imi puteti explica voi mai bine daca stiti si sunteti familiari cu procedurile?

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pentru a fi procuror,trebuie sa intri in magistratura,după ce esti licențiat în drept si asta doar dacă ai experienta sau esti admis cand sunt locuri.
Pentru a fi tehnician, trebuie sa termini întâi la academia de poliție și după urmează masterul.
Dacă vrei criminalistică din prima, du te la facultatea de criminalistică din străinătate, la noi nu e da găsești facultăți in Franța, Spania etc.

| ziftode a răspuns:

Procurorul criminalist e procuror, adica avocat... nu cred ca trebuie sa faca facultatea aia

in plus cred sincer ca trebuie sa stii mai multa chimie decat fizica

insa ce spun e logica, nu am nici o tangenta oarecare in domeniu sau facultatea aia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai înțeles nimic bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă termini la Câmpina care e postliceală cum vrei să faci master?

| UserDeTpu explică (pentru anonim_4396):

Ma rog, deci de la Câmpina sa zicem ca ies pe secția respectiva de criminalistica, ce materii de baza sunt și din ce se dau examene mai departe?

| anonim_4396 a răspuns (pentru UserDeTpu):

De la Cămpina nu ieși pe nicio secție de criminalistică