| DanBalan2001 a întrebat:

#TPU Care este misiunea unui inginer constructor?

Răspuns Câştigător
| mirhaim a răspuns:

Cu ce se ocupă un inginer constructor

Dacă arhitectul este cel care realizează design-ul unei clădiri, inginerul constructor se ocupă cu transpunerea acestuia în realitate, având sarcina de a pregăti schiţele şi planurile necesare. El proiectează lucrările tehnice, coordonează execuţia, supraveghează activitatea muncitorilor şi a tehnicienilor de pe şantiere şi se asigură de buna funcţionare a construcţiilor. De asemenea, inginerii se mai pot ocupa de obţinerea de autorizaţii pentru viitoarea construcţie, precum şi de elaborarea bugetului pentru proiect.

Inginerii în construcţii sunt specializaţi pe arii diferite, cum ar fi structuri de rezistenţă, construcţii de drumuri, construcţii de poduri, construcţii pentru gestionarea apei, echipament tehnic pentru clădiri etc.

Ingineria în construcţii implică un grad mare de responsabilitate, deoarece o eroare poate fi fatală. Un calcul greşit înseamnă nu doar o risipă de materiale, dar poate pune în pericol şi viaţa celor care vor utiliza construcţia respectivă. De aceea, cerinţele pentru pregătirea unui inginer constructor sunt stricte şi presupun standarde profesionale ridicate.

În această profesie nu apare riscul rutinei, deoarece fiecare proiect este unic în felul lui, iar tipul de construcţii variază foarte mult. Inginerii constructori trebuie să fie mereu la curent cu noile tehnologii şi materiale şi să se preocupe de eficientizarea procesului de implementare a acestora, astfel că meseria vine cu multe provocări. Preocuparea pentru construcţii sustenabile, aşa-numitele clădiri „verzi", care respectă mediul şi folosesc energiile regenerabile, deschide noi orizonturi în ingineria construcţiilor.

În funcţie de specializare, programul de lucru al unui inginer constructor implică muncă de birou, dar şi de şantier, unde acesta trebuie să fie prezent pentru a supraveghea îndeaproape lucrările.