| vajiace a întrebat:

TPU la ce profil nu se preda Matematica?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In clasele a 9-a si a 10-a vei studia matematica indiferent profilul si specializarea aleasa.
In ciclul superior al liceului (casele a 11-a si a 12-a) matematica dispare doar din curricula profilului umanistic, specializarea filologie.Din cate stiu si contrar celor spuse de userul FurCamatii, in clasele a 11-a si a 12-a la profilul umanistic si specializarea stiinte sociale matematica se mentine in curricula si se fac 2 ore /saptamana.

| Dumbi a răspuns:

La orice profil se preda mate in clasele a IX-a si a X-a. Dupa in clasele a XI-a si a XII-a la Filologie si Stiinte Sociale numai faci mate, dar faci Economie(e cam aceeasi, e o mica diferenta).