| Larisa1945 a întrebat:

TPU vreau la facultatea de medicina, as vrea sa devim un medic pediatru. tot ce" imi sta in cale" e ca as termina scoala pe la 28-30 ani..deoarece dupa facultatea care dureaza 6 ani trebuie sa fac 1 ani inca ceva si intre 3-5 ani rezidentiatul. intre timp mai sunt si platita? Deoarece poate pana la 30 ani vreau sa am o familie. help.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce vrei fetita. De vrei familie pana la 30 de ani, nu-ti mai ramne timp de rezidentiat...deci, trebuie sa renunti la una din doua!
Fa-te profesoara, ca termini pana la 24 de ani si nu ai nevoie de rezidentiat si iti poti face si familie, copii, ce vrei tu chiar.

| johnnny123 a răspuns:

Numai de tine depinde. Unii oameni pot să le facă pe toate, alții nu pot să facă nici măcar un lucru ca lumea.

Medicina este un domeniu care necesită foarte multă dedicare și efort, dar asta nu înseamnă că nu poate merge în paralel cu o relație sau chiar cu o familie.

Partea financiară poate să fie complicată la început, dacă nu ai niciun fel de susținere din altă parte. Dar soluții se găsesc, dacă îți dorești cu adevărat să faci asta. Nu a murit niciun medic de foame.

În plus, când ai 17-18 ani, ți se pare că 30 de ani este o vârstă foarte înaintată la care lucrurile trebuie să fie deja "aranjate". Nu este deloc așa. La 30 de ani abia poți spune că începi viața adultă.

| criss8585 a răspuns:

Medicii rezidenti sunt platiti. Buna alegere, copiii trebuiesc ingrijiti. Ei reprezinta VIITORUL.