| zcRyseN a întrebat:

Trebuie vreo diploma pentru angajarea remote in IT sau angajarea la firma fizic? Sa zicem ca am doar 10-11 clase, 2 ani de experienta in programare invatat singur acasa cursuri, site-uri etc si vreau sa ma angajez, dau interviu ii fac tot ce vrea in interviu, ii arat abilitatile mele, apoi ce? Nu o sa ma angajeze ca nu am un c@cat de diploma de BAC sau o facultate care sa-mi piarda timpul?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Angajeaza-te ca freelancer pe upwork.com sau freelancer.com, daca esti atat de tare pe cat spui, fiindca merita!

Eu sunt angajator si mai folosesc profesionisti de pe upwork, pe care-i platesc cu multe mii de dolari, pentru munca lor de programatori, ingineri de sisteme, designeri, marketing samd.
Proiectele puse sunt diferite de la client la client si clientii mei toti sunt in occident. Cand nu am lucrat direct cu firma de programatori si ne-am ales singuri programatorii, nu le-am cerut niciodata diplome sau certificari, dar i-am ales dupa review-urile lor.

Ma tem ca-n Romania este inca mentalitatea ca trebuie sa ai BAC-ul si o facultate, ca sa dovedesti ca esti bun la programare, dar in occident nu se cere acest lucru, acolo experienta si reviewrile clientilor, sunt cele care te "califica".

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Gandesti foarte imatur si neserios

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara o diploma de bac cel putin probabil nici sa nu te cheme la interviu... si daca te cheama ma indoiesc ca te va angaja fara diploma de bac...

| Zuzu1991 a răspuns:

Din pacate, in rrrrrrrominica, fara 12 clase nu iei salaru' care trebuie
chiestia nu tine DELOC de angajator, ci de legile IMBECILE din rrrrominica

IT e una dintre foarte putinele exceptii unde poti fi angajat fara bac, eu am bac-ul luat, dar am reusit "performanta" sa imi pierd diploma, si am fost la liceu si am primit certificat de, terminare de 12 clase si m-am angajat binemercic

| zcRyseN explică:

Desi nu cred ca o sa fie cineva, sa raspunda doar cine e angajat in IT sau freelancer