| anonim_4396 a întrebat:

Un absolvent de Litere poate lucra in domeniul turismului daca stie doar 2 limbi straine?(fara pregatire in alt domeniu). Trebuie sa faca un curs separat de turism? Sau poate fi angajat doar cu facultatea de Litere? Ma refer ca agent de turism, ghid turistic etc. Intreb asta pentru ca am auzit ca multi studenti, absolventi care au terminat altceva, cu totul diferit, lucreaza in turism. Si pe mine ma surprinde asta.

3 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Pentru ghid turistic se da un examen, nu exact in ce consta si iti da o diploma, un fel de atestat. Oricum trebuie sa stii macar o limba straina la nivel avansat.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Se poate. Dar obligatoriu cunoasterea a cel putin doua limbi straine de circulatie internationala.Nivel avansat.

| karmen10 a răspuns:

Nu.prea cred