| litah a întrebat:

Un proaspat absolvent al Facultatii de Medicina poate primi somaj?

Răspuns Câştigător
| petre059 a răspuns:

Prin absolvent al unei instituţii de învăţământ se înţelege persoana care a obţinut o diplomă sau un certificat de studii, în condiţiile legii, în una dintre instituţiile de învăţământ gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condiţiile legii.
Indemnizaţia de şomaj se acordă după expirarea celor 60 de zile, pentru persoanele înregistrate, la solicitarea acestora.
Indemnizaţia de şomaj acordată acestei categorii de persoane se plăteşte pentru o perioadă de 6 luni şi este în valoare de 250 lei, reprezentând 50% din valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare. Indemnizaţia poate fi solicitată în cel mult 12 luni de la data absolvirii şi se acordă o singură data, pentru fiecare formă de învăţământ absolvită.

5 răspunsuri:
| petre059 a răspuns:

Da 1 an de zile.Dar este mica suma care o primeste.

| litah explică (pentru petre059):

Cam cat de mica e suma?

| litah explică (pentru petre059):

Multumesc!

| petre059 a răspuns (pentru litah):

Cu placere, mss de fundita happy

| petre059 a răspuns (pentru petre059):

Prin absolvent al unei instituţii de învăţământ se înţelege persoana care a obţinut o diplomă sau un certificat de studii, în condiţiile legii, în una dintre instituţiile de învăţământ gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat ori particular, autorizat sau acreditat în condiţiile legii.
Indemnizaţia de şomaj se acordă după expirarea celor 60 de zile, pentru persoanele înregistrate, la solicitarea acestora.
Indemnizaţia de şomaj acordată acestei categorii de persoane se plăteşte pentru o perioadă de 6 luni şi este în valoare de 250 lei, reprezentând 50% din valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare. Indemnizaţia poate fi solicitată în cel mult 12 luni de la data absolvirii şi se acordă o singură data, pentru fiecare formă de învăţământ absolvită.

| beneamin a răspuns:

Da poate sa primeasca 12 luni