| MariusNWM a întrebat:

Un sudor care are salopeta,masca,manusi, sort, masca cu ventilatie etc mai este expus la riscuri?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Riscurile sunt mai mici, dar datorită mediului toxic primește antidot lapte 1 litru pe zi. Sigur este o meserie nobilă, se plătește bine, dar nu să o faci 30 de ani la rând.

| mihai69 a răspuns:

Riscuri există în orice meserie, mai mari sau mai mici.
Echipamentul de protecție individuală e conceput în așa fel încât, dacă e purtat corect, să elimine sau să diminueze aceste riscuri.
Adică trebuie să fii conștient că mereu există și ceva neprevăzut în orice activitate și pot apărea situații care generează accidente. Dacă ai tot ce trebuie pe tine, poți scăpa cu viață, chiar dacă ai ceva contuzii. Dacă nu...

| andreiminion a răspuns:

Da,dar mici. Orice meserie are riscuri.