| anonim_4396 a întrebat:

Unde aș putea să mă angajez în Suceava, am 15 ani?
Vă spun dinainte, dacă mă aburiți cu chestii de genul "Ești prea mic, nu te-ai descurca" etc, vă ignor

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

In Suceava la 15 ani poti lucra legal la distribuit pliante ( de exemplu in Iulius Mall ) asta daca esti fata si arati bine.
Daca esti baiat poti lucra la firmele de posta publicitara sau acum cu campania pentru prezidentiale la lipit afise sau la distribuit materiale electorale.
Succes.
happy

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Art. 13. [capacitatea juridică a salariatului]
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.

In concluzie trebuie sa ai acordul părinților pentru angajare, daca aceștia îți interzic, nu poți altfel.
Încearcă un part time că ajutor de bucătar, ospătar, împărțire pliante pe strada, chiosc de ziare. Fă-ți un CV cu aptitudinile tale ce ai făcut și la ce te pricepi și începu să depui la firmele din orașul tău ori restaurante.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Habar nu am daca te ai descurca sau dar, dar esti prea mic si e ilegal sa fii angajat

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bă, ce nu înțelegeți, m-am informat, am acordul, mă pot angaja, voi spuneți-mi unde mai au locuri libere atât

| Pariss a răspuns (pentru anonim_4396):

Oameni de aici nu lucreaza la departamentul de resurse umane ca sa stie exact unde sa te trimita. Asta e datoria ta, sa intri pe net, pe site-uri cu locuri de munca si sa te informezi.
Si asa ca o nota de final, nu e nici frumos, nici respectuos sa te adresezi unor oameni care au incercat sa te ajuta cu apelativul "Bă".

| Speranta12 a răspuns:

Ai putea la restaurante, covrigarii, fabrici, curatenie, transport cărat marfa, dus bagaje la oameni, ajutat oamenii batrani cu cumparaturile, curatenia.

| Speranta12 a răspuns:

Cel mai usor e sa faci voluntariat la o firma unde vei vrea sa te angajezi pe viitor. Coordonatorul tau altfel o sa te vada daca esti voluntar tu acolo, o sa te vada mai dornic de a munci acolo si o sa-ti acorde mai mult timp sa te pregateasca si sa te invete pe tine, un voluntar, decat pe un angajat al firmei, pe care firma cheltuie bani. Firmele mari sunt dornice sa pregateasca tinerii de la inceput, sa ii formeze in firma lor, ca apoi tinerii sa ramana la ei. Tot ce iti trebuie e o scrisoare de intentie langa Cv, in care sa scrii o scrisoare adresata angajatotului, in care sa le spui de ce te-ai hotarat sa muncesti asa de tanar si de vrei foarte mult sa muncesti in firma lor (raspuns: ca sa capeti experienta necesara inndomeniul respectiv). Si daca esti serios la interviu, o sa te ia foarte usor, pentru ca firmele au nevoie de angajati in Romania. Tu doar trebuie sa fii serios, ascultător si dornic sa inveti ceea ce te pregatesc ei.

| Paul754880338 a răspuns:

Mai intai, ar trebui, sa te gandesti la ce ti-ar place sa faci, apoi vezi ce poti gasi de munca in directia aceia.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

De unde sa stim noi unde te poti angaja in Suceava? Nu-i ca si cum ne-ar pasa. Mergi tu frumos la Agentia Municipala a Locurilor de Munca si vezi ce este de gasit pentru tine. Sau cauta pe net locuri de munca in Suceava, ca na, dupa cum spuneam, nu-i ca si cum ne-ar pasa de judetul ala sau de existenta locurilor de munca acolo...

| Lina6643467 a răspuns:

Din cate stiu eu poti lucra doar de la 16 ani, cu acordul părintelui