| lapte1cucereale99 a întrebat:

Unde pot sa lucrez dupa ora 5 daca am 17 ani? Ce scriu pe CV daca nu am nici o experienta? Doar informatiile personale de baza? Cum le spun la parinti ca vreau sa lucrez?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

DEpinde in ce sat/oras/judet locuiesti si ce ai tu prin preajma care angajeaza minori.
La 17 ani, minor fiind si fara educatie completa si fara experinta nu prea ai mulet optiuni, pe la gradinile de zarzavat, pe la ferme, pe la curata orasul de hartii, pe la serele de flori.
Nu cred ca parintii tai te vor lasa sa lucrezi dupa ora 5 ca nu mai ai timp sa inveti si sa-ti faci teme, ori la anisorii asia scoala este mai importanta decat munca, d ecare vei avea oricum parte dupa ce termini liceul, pe urmatorii 40 de ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E destul de complicat cu agnjatul de minori pe la noi, firmele nu prea sunt deschise la asa ceva. Poate doar fast food urile astea mari KFC, MC samd

Cum le spui la parinti?
Direct, ca vrei sa ai niste responsabilitati si sa faci niste bani

| dullcat a răspuns:

Poti cauta pe net idei de locuri de munca pentru elevi, part time sau remote. In CV scrii ce poti scrie pana acum, adica scoala generala si liceu, daca ai participat la voluntariat, etc. De obicei nu citeste nimeni, dar daca e relevant pentru acest job, poate vreun concurs castigat sau ceva, ar trebui mentionat(poate pentru IT, sau graphic design, video editing, etc). Le spui parintilor simplu si direct.Cred ca vor fi mandri de tine ca vrei sa castigi proprii banuti.Succes.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Să lucrezi 4 ore la reprezentanții care își văd marfa prin anumite firme și magazine de exemplu: cum e la Carrefour să bagi bidoane de suc de la firma Coca Cola și să primești doar 1400 de lei în mână fără bonuri.