| confiturix a întrebat:

Unde trebuie sa depui CVul daca vrei sa te angajezi profesor?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ca profesor necalificat, s-ar putea să ai șanse.

Pentru a fi profesor CALIFICAT e târziu, fiindcă depunerea dosarelor a avut loc in luna mai, iar examenul la clasă a fost deja susținut de către toti candidatii, care se pregătesc de examenul scris in data de 17 iulie.
Dacă vrei să fii profesor NECALIFICAT, du-te la ISJ (inspectorul de la Personal) și solicită o cerere de înscriere pentru examenul de suplinitor necalificat.
În fișă, vei găsi menționate toate actele pe care trebuie să le depui la dosar.
Vei fi chemată la un interviu (ține locul examenului la clasă) unde vei fi întrebată despre metodica predării disciplinei la care te-ai înscris. În urma interviului, vei fi evaluata cu o notă de la 1 la 10. După interviu, va urma examenul scris (are loc pe la sfârșitul lui august, inceputul lui septembrie).

Urmăreste siteul ISJ-ului din localitatea ta, categoria "Resurse umane". Acolo apar toate informațiile despre acest examen.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cv-ul chiar nu e necesar. Dar anul ăsta, ai pierdut "trenul". Poate la anul'

https://www.edupedu.ro/......are-judet/

| Wr3nch a răspuns:

La inspectoratul din judetul tau daca vrei la stat.

| unvecin a răspuns:

Pentru ocuparea posturilor în învățământ există concursul de titularizare. Interesează-te pe site-ul inspectoratului județean și pe http://forum.portal.edu.ro/. Are un calendar precis de înscriere, probe, ședințe de repartizare de posturi etc. Succes!

| unvecin a răspuns (pentru unvecin):

Trebuie să găsești inclusiv programa cu subiectele pe care trebuie să le stăpânești pentru disciplina pe care vrei s-o predai, și exemple de subiecte date în anii precedenți.