| ellaD a întrebat:

V-ar placea sa invatati in strainatate? Motivati raspunsul!
Fundita!

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Sunt si avantaje si dezavantaje. Eu m-am reintors in tara pentru a face medicina veterinara, pentru ca la ei nu se face atat de serios ca la noi.
E ok sa te intorci la ei cu cei 6 ani de studiu facuti aici.
Si eu aia voi si face!
Se stie ca medicii romani sunt mai buni decat ai lor. Nu degeaba au plecat atatia pe dincolo si sunt oameni de baza in tarile respective.

La noi in tara problema e statul si studentii, nu profesorii. Ei predau la fel. Cine vrea sa invete, nu il opreste nimeni!

Mi-ar placea in strainatate sa fac doctoratul in medicina, dar bazele vreau sa mi le pun aici, in limba mea natala pentru ca e mai bine pentru viitorul meu in domeniu.

15 răspunsuri:
| elasexygagica a răspuns:

NOP, e mai fain aici unde nu se ia in serios scoala, n-am chef sa imi pierd viata pretioasa invatand ca proasta tone de carti.

| nevermind_3854 a răspuns:

DA.pentru ca in strainatate ai mai multe sanse de a realiza ceva in viitor bazat pe ceea ce ai invatat pe langa asta intervine si civilizatia de afara.

| edytzu4 a răspuns:

Ar fi tare, dar greu pentru ca despartirea de prieteni si de tot ce ma leaga aici, totusi sa inveti la scolile foarte mari ar fi frumos, avand in vedere ca poti incepe o noua viata, Invatand! Cred ca eu unul nu as accepta! funda?

| chelutzul a răspuns:

Da deoarece se merge strict pe profilul ales.De exemplu daca esti profil econimic faci mate,contabilitate, marketing etc. si nu iti baga ca la noi si muzica, desen si alte porcarii de materii de care nu ai nevoie

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Da! Scolile sunt mult mai bune, in plus mie imi place foarte mult engleza, si chiar ma gandeam cand voi ajunge la facultate sau chiar si liceu, sa plec in Marea Britanie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De-ar fi sa o iau iar de la capat, as prefera sa invat tot in tara. Profesorii sunt la fel de buni, numai ca elevii sunt cam tampiti. Cine vrea sa invete, o poate face si acasa. Pe mine unul, nu ma incanta blazonul universitatilor din strainatate. Ai nostri sunt mai destepti, numai ca nu-i ajuta statul asta nenorocit.

| Laurretta a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere. eu invat in Italia si din propria mea experienta pot sa-ti spun ca pe o parte e placut ( ca majoritatea persoanelor sunt de gasca si nu cu fite in afara de cei rasisti) si pe de alta parte e mai putin placut mai ales daca ai probleme cu limba ( daca nu stii sa vorbesti bine si sa te exprimi prin termeni din acea tara) sau daca esti o fire mai inchisa.
Deci: sunt si avantaje dar si dezavantaje!
p.s. daca esti de putin timp profesori sunt mai putin severi.

| unul1 a răspuns:

Daca te iei dupa elevi, scoli poti spune un DA clar! daca te iei dupa ce se invata acolo sincer nu stiu ce sa zic. din cate stiu de la rudele mele pot spune ca acolo se pune mare accentul pe practic si aici pe teorie. eu totusi zic ca teoria e mai importanta mai ales cand te angajezi undeva sti despre ce trebuie sa face, dar dupa ce ai terminat o scoala in Romania iti va fi foarte dificil pentru ca nu sti nimic practic! in strainatate sunt mai aiurea un pic structurate materiile dar eu zic ca tot in strainatate sa merita sa inveti!

| minnieee a răspuns:

Daaaa.
Pentru ca as avea alte sanse in viitor si pentru ca probabil as invata intr-o tara civilizata si curata ca Austria,Germania, Franta, Anglia.

| cipailina a răspuns:

Mie una da,deoarece acolo este alt trai,si alte posibilitati de a invata. Scolile difera mult fata de aici si nu pre vezi cersetori in scoala! Cum ziceam acolo scolile sunt mai aranjate,mai curate,curti mai mari si profesorii nu prea sunt platiti pentru a da elevilor note mari, iar elevii sunt mai buni cu tine,majoritatea. De exemplu eu sunt in Spania la scoala si imi este mult mai bine. Lumea de aici are un comportament foarte bun, iar scolile sunt locuri primitoare unde lumea te trateaza bine. Dar recunosc nu toata lumea este,, cuminte,, sunt si altfel de oameni...insa nu ca la noi.

| iulia_9095 a răspuns:

Daaaaaaa!:X:X:X:
este superb, e o viata minunata de elev acolo, eu sunt in clasa a 7-a, invat in tara, am o verisoara de varsta cu mine care invata in Canada(ea este acolo in clasa. a 8-a desi e de aceea varsta cu mine)si imi povesteste cum este la ea la scoala,iti voi explica comparativ cu sc. si materiile idn Romania
ei au mai putine materii, mai putin de invatat
le da proiecte care sa-i ajute sa creeze si sa ajunga ceva important in viitor, de ex:le-a dat de facut un pr.care era cam asa:li se da o anumita suma de bani pentru. a-si amenaja o casa cu tot ceea ce este nevoie in ea, ei trebuia sa se documenteze din reviste, de pe net sau magazine si sa caute tot pentru. casa aceea
le da numai teme care sa-i puna sa gandeasca nu sa scrie 20 de pag. de mana doar la o materie cum ne face noua,
la biologie(stiinte la ei)le-a dat de facut o tema in care le explica ca un vapor merge in dif. oceane si transporta marfuri,ca sa poata sa navigheze fara sa se scufunde atunci cand nu mai sunt incarcate cu marfuri au niste gauri in care intra apa,dar din apa intra tot felul de bacterii si de specii de pesti si alge care transportate in alt ocean unde pot distruge speciile de acolo,iar ei trebuiau sa gaseasca o metoda ca acest lucru sa nu se intample;
incepand de la aspectul scolii,profesori,materii si modul de a preda totul difera fata de noi,pe ei nu-i pune neimeni sa stie sa faca mai stiu eu ce calcule in minte,le da calculatoare de care sa se foloseasca la ore si o gramada chestii,intr-adevar ca noi invatam mai mult si avem mai multe inforatii,dar unele sunt inutile(majoritatea)pe cand pe ei ii invata cum sa faca ceva pentru. viitor si ii invata sa se descurce in orice situatie,pe cand pe noi ne obliga sa invatam multe chestii care nu ne vor folofii,ii invata sa croiasca,sa danseze,sa aiba grija de copii, se bazeaza mai mult pe limbile straine(franceza),este minunat, daca o sa ai ocazia sa te muti si sa inveti intr-o alat tara, prarea mea este sa n-o ratezi!

| Anonim1045 a răspuns:

Da,mi-ar placea sa invat in strainatate, deoarece acolo sunt alte conditii de invatat, nu ca in Romania in care faci 16 materii din care nu inveti nici 4.In plus, este altceva sa spui ca ai facut scolala/liceul/facultatea la Paris/Londra/altundeva, decat sa spui ca le-ai facut in Bucuresti.Parerea mea...

| Emmmiii a răspuns:

Cred ca ar fi ok si in strainante deoarece scolile pot sa zic ca sunt mai bune sau nu stiu poate doar atitudinea oamenilor, dar nu as pleca din tara cel putin pana imi termin studiile happy ^.^

| Madalynna97 a răspuns:

Da... doarece dp akeea ceea ce studiati... e mult mai kautata acolo decat in tara! acolo ai mai multe sanse happy

| iNeedToScream a răspuns:

Da, normal laughing in primul rand, e mult mai bine din orice punct de vedere ca in Romania. laughing In al doilea rand, ai ocazia sa vizitezi alta tara, alta cultura, alti oameni, sa iti deschizi mintea la lucruri noi, etc happy So hell yeah! tongue