| Gabipn2017 a întrebat:

Va rog mult,ajutați ma! As vrea sa incerc la scoala de politie din Câmpina! Doar ca am vazut ca probele se dau in ianuarie, eu stiind ca se dau in iulie-august.Si stiti daca s-a modificat înălțimea? sau e aceeasi ca si anul trecut? 1, 65 fete si 1.7 baieti

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu s-a schimbat inaltimea. Si in prezent este de 1, 70 m pentru baieti si 1, 65 m pentru fete, conform Ordinului MAI nr.177/2016, citez:
"ART. 7.(1)Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere;
b) să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile;
c) să nu aibă semne particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară;
d)să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
e) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;"

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inaltimea este criteriu eliminator!
Asta nu se poate schimba de la an la an!

| Gabipn2017 explică (pentru Violleta2022):

S-a schimbat de la an la an! Ca asa s-a avut chef

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabipn2017):

Nu s-a schimbat niciodata inaltimea!
Nu stiu cine te minte, dar inaltimkea nu a fost schimbata si nici nu se va schimba!

| callmescania a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe langa inaltime, ai grija sa nu ai probleme cu acuitatea vizuala, sa distingi bine culorile! vezi; planse ishihara

| Gabipn2017 explică (pentru Violleta2022):

Acum doi ani a fost cu 5 cm in minus

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gabipn2017):

De cel putin 20 de ani nu s-a schimbat nimic la inaltime!
Poate te-ai uitat la inaltimea fetei si ai ramas cu impresia ca 1.65m era la baieti.