| Andreeaa20 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati caut loc de munca in străinătate, locuiesc intr-un apartament cu chirie in plus trebuie sa plătesc si întreținerea lucrez ca vînzătoare iar salariul meu nu imi ajunge sunt singură părinții mei sunt decedați, iar eu nu am nici măcar propria casă nu am niciun prieten. Am cunoscut pe internet un om din Germania care Mi-a gasit de lucru si imi promite ca voi locui cu el. Dar eu nu simt nimic pentru acesta eu vreau doar sa lucrez pentru un salariu bun dupa care imi voi cumpăra singură un apartament. Ce mă sfătuiți sa fac eu nu am incredere in omul asta, dar sunt obligată sa plec nu am alta posibilitate

Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Oi fi obligata de situatie sa pleci, dar iti sfatuiesc sa nu o faci. Nu-l cunosti, nici nu stii exact ce va face dupa aia cu tine, chiar daca tie iti promite marea cu sarea. Daca vrei de munca cautati o firma de recrutare autorizata si sincer acolo vei stii ca vei pleca in siguranta.
Parerea mea este sa nu pleci la acest barbat, poate sa fie un traficant de carne vie, nu ai nici un ajutor in tara si vei fi pur si simplu legata de maini si de picioare, poti sa strigi pana la stele caci nimeni nu te va putea scoate de-acolo. Casca ochii si urechile, caci strainatatea este cel mai periculos dusman daca nu ai nici o parte financiara pusa deoparte sau puterea de a te descurca pe cont propriu.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa mergi la lucru in strainatate, te sfatuiesc sa mergi doar printr-o agentie autorizata de recrutare, pe baza de contract de munca, sau printr o referinta verificata de la cunostinta foarte buna, de incredere.
Neaparat trebuie sa cunosti la un nivel minim de conversatie si limba tarii unde vrei sa lucrezi.

| Freya1 a răspuns:

Daca vrei sa mergi in strainatate du-te recrutata de stat sau undeva la sigur ca altfel risti sa ajungi carne de consum la proxeneti si nu cred ca asta e telul tau in viata.Ia inca un job part time pe langa ce faci si i-ati o chirie mai ieftina sau mutate cu inca cineva care cauta colega iar treptat vei cunoaste pe cineva sa iti faci o familie...Nu te arunca cu mersu pe dincolo cu tot felul de dubiosi

Răspuns utilizator avertizat
| Interesatu a răspuns:

Poate suna ciudat, dar incearca serviciul militar, iti ofera adapost si mancare. Asta daca nu vrei sa ai incredere in barbat.

| Turcan_Viorel_1990 a răspuns:

Sunt de acord cu ce a zis falokrat sa mai stai acolo pana gasesti ceva mai ieftin sau cauti sa vezi cine cauta o colega de chirie sau cauti tu o colega si impartiti chiria si cheltuielile. Si eu am stat in chirie si luam salar in mana 750 de lei si 400 de lei era chirie la casa ( intr-adevar nu plateam cheltuieli) era curent si gaz de platit si avea centrala pe gaz, era iarna si clar ca nu ma descurcam si am cautat coleg si am impartit chiria