| toffy a întrebat:

Va rog spuneti-mi niste propoziti care sa contina locutiunile verbale : a planui, a comanda, a demasca, a se opri, a retine.

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Cred ca nu formulezi corect mesajul intrucat toate cele cinci cuvinte enumerate de tine nu sunt locutiuni verbale, ci verbe. Uita-te mai atent la ceea ce-ti cere tema.

13 răspunsuri:
| Bishop a răspuns:

Gramatica clasa a 8-? raised eyebrows

| Kitty a răspuns:

Sunt verbe, nu locutiuni verbale, iar de facut propozitii e simplu! bafta!

| Gabystelistu95 a răspuns:

Nu ai voie sa iti faci temele pe site.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Tema draga fatio acasa nu p siite

| IuliaAle a răspuns:

Astea sunt verbe, nu locutiuni. Probabil sa gasesti o expresie care sa fie locutiune si sa insemne acelasi lucru ca verbul?

| silvio a răspuns:

Da, are dreptate @denysa. Si ea si-a facut temele pe site si uite in ce hal scrie acum...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce nota imi pui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti capabil/a sa scrii corect, asa ca nu vom forma nicio locutiune sau expresie care sa contina cuvintele enumerate! In fond, nici n-ai spus ca dai vreo fundita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu planuiesc sa il bat pe toffy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Xfm,, nkjtn

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gbjc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A planui o petrecere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata va cere si locutiunile si sai faceti propozitii