| Calininio a întrebat:

Va salut. Am 16 ani si doresc sa incep, cat mai rapid, o cariera in industria IT, pe partea de programare: smartphone-uri, tablete, chiar si programare web. Sunt dornic sa invat programare, in special programare pentru iOS / Mac OS. Am reusit sa invat de pe internet doar niste notiuni teoretice ale programarii orientate pe obiecte, dar putin concret. As fi foarte recunoscator sa primesc ajutor din partea cuiva, de preferat programator, sau sfaturi in legatura cu ce ar trebui sa invat, ce cale am de urmat.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui mana si inveti mai intai bazele programarii. cel mai bine iei niste manuale sau niste cursuri despre bazele programarii.

inveti operatiile pe biti, inveti scheme logice, inveti structuri de date si control, faci ceva algoritmi in pseudocod abia apoi treci la limbaje de programare.

iti recomand sa incepi cu C/C++, pui ce prinzi ceva experienta, macar 1 an te apuci de programare orientata obiect.

in paralel poti sa te apuci si de programare web, incepi cu html, css apoi treci la php, mysql, js.

| Calininio explică (pentru suntserios):

Multumesc pentru raspuns, "suntserios". Cam stiu bazele programarii, am facut la scoala C++ anul asta, pascal in generala, stiu sa-ti rezolv algoritmi destul de complecsi zic eu... acel 1 an de care zici tu, consider ca il am. Eu programarea orientata pe obiecte vreau sa o invat. Problema e ca nu stiu cu ce se incepe. Am luat doar cursul CS106A de la Stanford ( Programming methodology ). Se gaseste pe Youtube / iTunes.

| suntserios a răspuns (pentru Calininio):

Aha... am inteles, atunci cauta un curs de poo pentru c++ de baza si incepe sa faci exemple practice

| Zoey112 a răspuns:

Poti sa iti comanzi un curs de pe eurocor:
http://www.eurocor.ro/cursuri-de-calculatoare.htm

| ExpertMen a răspuns:

Incerca pe www.myexpert.ro
PS:e un tip(queensoft)care stie foarte multe despre acest domeniu!:)

| Corleonee a răspuns:

Http://www.marplo.net/html/ poate te ajuta asta