| Adrian2666 a întrebat:

Va salut! Am 18 ani și sunt in clasa a 12a, liceu profil stinte ale naturii, as vrea ca mai departe să fac o postliceală de asistenți medicali, cu matematică sunt la pământ așa că la Bac sunt sigur că nu o să fac mai nimic, întrebarile mele sunt : la postliceală iti trebuie bacul, sau trebuie să îl iei pe parcurs? Când se intră se dă vreun examen ceva? Și cam ce salariu are un asistent medical la ora actuală cu studii postliceale?

Răspuns Câştigător
| aniladamlazariuc2297 a răspuns:

Nu e asa de greu. o sa iti placa. cand mergi la scoala vor incepe orele pe la 3 4 si se termina la 5 6. iar in practica mergi la 8 dimineata si iesi la ora 2. eu insistam si ma rugam la asistente sa ma lase sa stau pana la 5 fiindca imi placea tare mult cand mergeam cu tratamentele, de multe ori stateam peste program fiindca imi placea prea mult sa fac injectii. Pe parcurs o sa iti placa si nu cred ca o sa iti para rau. trebuie sa iti cumperi uniforma medicala, tot in alb, nu ai voie alte culori in primul an, din al 2-lea poti sa iti iei halat in anumite culori, iti trebuie ecuson, fisa de malpraxis si papuci albi. te vor invata doamnele asistente.

6 răspunsuri:
| aniladamlazariuc2297 a răspuns:

Salut, pot sa iti raspund la intrebarea cu bacul. Eu fac postliceala si sunt deja in anul 3, acesta este ultimul an. eu nu am bacul luat si directorul a spus ca nu cred ca ar fi o problema ca am putea sa luam diploma de Asistent Medical Generalist fara diploma de bac. totusi ar fi okay sa dai bacul si sa il iei ca te ajuta foarte mult.
da se da examenul la sfarsitul anului 3
si nu stiu sigur ce salariu au...
sper ca te-am ajutat cu ceva.
PACE

| Adrian2666 explică (pentru aniladamlazariuc2297):

Deci cand intri la o postliceala nu se da nici un examen, este vreo taxa ceva sau se plateste pe parcursul anului, si cam cat ar fi cu tot cu scolarizarea? este greu in mare parte. cum este cu programul, orele ce faci? ma intereseaza foarte mult daca ai putea sa imi dai mai multe detalii

| aniladamlazariuc2297 a răspuns (pentru Adrian2666):

Cand intri nu se da nici un examen, timp de 3 ani trebuie sa platesti in fiecare an cate 15 milioane in total 45 de milioane in 3 ani. plus ce iti mai cumperi carti fiindca iti trebuie mai ales in anul 1.
eu faceam 2 3 luni ore cu profesori, scriam, dadeam teste... iar tot asa 2 3 luni faceam practica in spital, faceam injectii, recoltam sange, luam tensiune, duceam pacientii in carut cu rotile la EKG, radiologie, ecografie, etc. asistentii medicali te invata ce ai de facut si eu spun din punctul meu de vedere ca mai repede inveti in practica.

| Adrian2666 explică (pentru aniladamlazariuc2297):

Ms mult, mi-ai dat multa încredere, încă ceva ( sper ca nu te superi) când, în ce perioada a anului se fac inscrii le, se depune dosarul?

| Adrian2666 explică (pentru Adrian2666):

și anul școlar este asemănător cu unul de liceu ( ma refer la vacante)

| aniladamlazariuc2297 a răspuns (pentru Adrian2666):

Da, anul scolar este asemanator iar daca nu ma insel inscrierile se fac in data de 16 Mai- 17 Septembrie. cel putin asa a fost cand m-am inscris eu.
si ma bucur enorm ca am putut sa te ajut

| aniladamlazariuc2297 a răspuns (pentru aniladamlazariuc2297):

Nu e asa de greu. o sa iti placa. cand mergi la scoala vor incepe orele pe la 3 4 si se termina la 5 6. iar in practica mergi la 8 dimineata si iesi la ora 2. eu insistam si ma rugam la asistente sa ma lase sa stau pana la 5 fiindca imi placea tare mult cand mergeam cu tratamentele, de multe ori stateam peste program fiindca imi placea prea mult sa fac injectii. Pe parcurs o sa iti placa si nu cred ca o sa iti para rau. trebuie sa iti cumperi uniforma medicala, tot in alb, nu ai voie alte culori in primul an, din al 2-lea poti sa iti iei halat in anumite culori, iti trebuie ecuson, fisa de malpraxis si papuci albi. te vor invata doamnele asistente.