| CosminC9 a întrebat:

Va salut!
Am și eu nevoie de câteva sfaturi de la voi, sper ca o sa ma ajutați.
Am terminat liceul tehnologic de economie și am luat bacul cu 8.48. Ma aflu în situația de a nu ști deloc la ce facultate sa dau.
Ma gândesc și ma tot bate gândul sa fac o facultate care merita, ca după ce o termin sa ies ceva decent. Și mi-au venit ideile următoare: facultatea de inginerie Asachi din Iași sau informatica economica de la Cuza Iași.
Vreau sa spun ca matematica nu prea îmi place adică abia am luat un 6.45 la m2 iar cu fizica am cochetat doar în a 9a și a 10a dar îmi place destul de mult.
Iar informatica economica e ok pentru ca am făcut economie la liceu și ma gândesc ca nu ar fi rău să învăț putina informatica ținând cont ca asta e viitorul.
Credeți ca as putea duce ingineria? Sau chiar informatica de la info economie?

Răspuns Câştigător
| Lustra a răspuns:

Greu sa stii ce iti place sa faci, imposibil pentru multi ce e drept. Toti isi pun problema ce vor sa faca, si unde sa lucreze, dar e greu sa raspunzi la ce iti place sa faci? De unde naiba sa stie omu ce ii place sa faca daca n-a facut voluntariat, proiecte, cursuri in domeniu, inca din liceu? Tot ce poti face este un exercitiu de imaginatie doar, cam asa e la noi, si ma aflu si eu aici.

Eu am luat 8.2 mate si 9.2 fizica, si tot nu stiu daca o sa fac fata la inginerie sau daca o sa-mi placa, chiar daca am facut obiecte de specialitate in liceu. Ma rog, teoretic, ca era treaba conspectati si eu imi iau salariul. Bani castigi la greu, dar nu mi-am pus problema asa, ca e irelevant daca castigi mult daca nu-ti place si nu o termini.
La fel, am pus si la Informatica economica, am auzit ca este destul de usor sa iei diploma, dar trebuie sa lucrezi mult acasa singur, ca nu te invata acolo cine stie ce programare.
Am mai pus Stiinta Mediului, ca o recomandare de la diriginte, unde a insistat. Am strambat din nas, dar am vazut ca is destul de putine locuri la facultati, si sunt cautati specialistii. Trebuie sa ma informez mult mai bine, oricum am pus-o si pe aia acolo si ramane sa caut zilele astea informatii si detalii

Prea multi sunt in cazul nostru de nu stiu unde s-o ia si ce le place. Si ce-i drept nu-i vina elevului, in licee nu te introduc in tot felul de proiecte si activitati din n domenii sa vezi ce te atrage, inveti sa iei BAC-ul ca sa intrii la facultatea la care vrei. Dar nu se pune problema ce-ti place sa faci.

Eu am cautat pareri, domenii, specializari, cursuri pentru facultati in 10, 000 parti si le-am analizat pentru cazul meu, is multumit zic la ce m-am inscris, in 2 saptamani am analizat atent fiecare domeniu si comparat intre ele ce si cum, o sa mai caut detalii cat de mult pot la ce m-am bagat, si voi alege una. Cam atat e tot ce pot face.
Bafta!

| CosminC9 explică (pentru Lustra):

Multumesc de raspunsul frumos oferit.
Daca nu te superi, as vrea sa te intreb : Ce ai ales pana la urma?

7 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Și ce o să muncești după terminarea facultății?

| CosminC9 explică (pentru ancaval):

Pai nu știu, mai întâi sa termin au eu o facultate.

| CosminC9 explică (pentru CosminC9):

Si*

| ancaval a răspuns (pentru CosminC9):

Timp pierdut, dacă așa îmi răspunzi!
O să vezi tu după ce termini cum stă treaba.

| CosminC9 explică (pentru ancaval):

Scuza ma ca am raspuns asa impulsiv.
Ca sa intelegi, nu oricine are gandirea aceea de a ști de mic copil ce vrea sa faca in viata.
Nu stiu cum unii stiu de la liceu, scoala ca vor sa se faca avocati, medici etc, dar eu nu sunt asa, cred ca mai sunt si de astia ca mine.
Aia e, eu inca sunt in cautare de pasiuni si poate pofta va veni mancand...

| Lustra a răspuns (pentru CosminC9):

Pai alea 4 le-am ales, urmeaza sa fiu admis la cate voi fi, si dupa aleg unde merg. Acum, am pus 2 optiuni la o facultate, dar prima am aflat pe urma ca nu e acreditata...
Norocul meu ca s-au prelungit inscrierile pana pe 20 ora 12 la noi, am vorbit cu universitatea si a zis sa sun la secretariat luni, vad daca pot inversa optiunea 2 cu optiunea 1.

Stiu pe naiba ce vor sa faca in viata. Prea putin stiu cu adevarat ce vor si pentru ce muncesc si cu ce se mananca. Restu, baga parintii bani de garaie in pregatiri sa ajunga plodu' acolo sus. Am colegi care au bagat parintii bani in pregatire la romana, engleza, mate, biologie, chimie, pregatire medicina etc. si la urma tot eu am luat BAC, cu toti banii bagati de ei in prostii.
Si cu toate astea, se mai trezeste cate un destept sa-ti scoata ochii ca nu stii ce sa faci cu viata ta, de parte restul stiu exact ce vor.