| spidy a întrebat:

Va salut!

As vrea sa urmez cursurile unei scoli de televiziune. Aici se impart in 2 categorii. Editorial (prezentator, reporter, producator) si Tehnic ( operator imagine, editare imagine, regie montaj) care ar fi mai avantajos? ma gandesc ca, cu cel tehnic as avea mai multe sanse de angajaare nu? poate e cineva in domeniu si ma poate clarifica. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca prezentator sau reporter trebuie sa ai dictie perfecta, mimica foarte bine controlata, respectiv atitudie pozitiva la nevoie. Trebuie sa fii convingator, chiar daca spui ceva contrar moralului tau.

Ca reporter sau operator trebuie sa umblii mult pe teren, sa ai "stomacul tare" fiindca deseori poti intalni si situatii horror.
La fel se intampla si la editare.
Iar ca regizor de montaj mai ai si raspunderea materiallor intrate in emisie.

Daca te crezi compatibil cu cele de mai sus, du-te 1-2 zile la un post de televiziune, sa vezi cu ce se aleg toate, pe viu.