| AlexAlxAlex a întrebat:

Voi cand v-ati hotarat ce facultate sa alegeti? Eu intru in a 11-a si habar nu am la ce ma pricep, ce imi place si ce vreau sa aleg mai departe, cum ati descoperit ce va place sa faceti mai departe?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu in clasa a 12-a, semestrul 2 parca.
Nu trebuie sa sa te gandesti la ce iti place sa faci. Ci mai degraba la ce te pricepi. Mereu am foat de parere ca trebuie sa urmezi o oportunitate, apoi sa aduci pasiunea cu tine, acolo unde este cazul.

Este o alegere grea ce e drept, si posibil sa te marcheze mereu. Daca nu reusesti sa gasesti din prima ce vrei, sa nu te descurajezi, multi renunta si incep o alta facultate. Dar sa nu gandim asa departe, o sa mergi direct la cea potrivita de tine happy

Si da, legat la ce anume te pricepi tu. Vezi unde excelezi, indreapta-te spre profilul ala si asa o sa iti fie foarte usor dupa.

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da cea mai smechera facultate pe camion cu doctorat inclus si mandrie de sofer printre straini )) cu camion bun fac datoria de sofer cum se cuvine

| darrio2007 a răspuns:

Eu m-am hotarat din clasa a 3 a ce facultate vreau sa urmez. Si asta am urmat.

| laSoledad a răspuns (pentru darrio2007):

Ce facultate ai urmat?

| darrio2007 a răspuns (pentru laSoledad):

TCM Galati.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexAlxAlex explică (pentru darrio2007):

Eu stau aproape de Galati, am avut un gand sa ma duc la una din facultatile de acolo insa am auzit ca profi sunt naspa, si ca dupa licentiere sunt sanse destul de mici sa gasesti un loc de munca, e adevarat?

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Nu te lua dupa ce spun altii.

| Ineys a răspuns:

Dupa ce am luat BAC-ul.

| JicaContra a răspuns:

Am auzit la un moment dat de consiliere in directia asta, dar nu mai stiu cum se chema consilierul de tipul asta, asa ca incearca sa vorbesti cu psihologul scolii, sau cu diriginta si intreaba unde poti gasi consiliere in directia asta

chiar cu bani, pentru ca MERITA, nu sa pierzi cativa ani de viata facand ceva pentru care nu ai nici o tragere oarecare si mai rau, sa descoperi ca iti place altceva si sa o iei de la zero

| Cosmin86 a răspuns (pentru JicaContra):

Consilier pentru dezvoltare profesionala se numeste.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să-ți faci o analiză a aptitudinilor și să vezi la ce te pricepi mai bine ca să te decizi apoi sigur la ce facultate vrei să te înscrii. happy

| PsyhoChild a răspuns:

Si eu tot in a 11 a trec si inca n-am idee ce sa aleg.
am auzit ca in clasa a 12 a o sa se faca ore speciale la dirigentie de alegere a carierei, dar nu stiu ce sa spun

| Pati2500c a răspuns:

De mica mi-a placut ordinea, respectarea legilor, uniforma, lucrul bine facut si de atunci m-am indragostit de meseria de politist, acum la liceu vreau sa fiu jandarm, asa ca voi da la Academia de politie

| IONY81 a răspuns:

De cand am inceput a 12 a... Eram foarte confuză dar am analizat, m.am documentat si pana la urma m.am hotarat... trebuie sa te gândesti da fie si un domeniu de viitor