| ºPishcotº a întrebat:

Voi ce ati alege intre jurnalism, arhitectura si limbi straine[engleza, portugheza, italiana, germana, spaniola?]? Va pup!

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Jurnalism doar daca esti cu gura mare si pregatita sa lucrezi intr-un cadru tabloid, dar e foarte naspa, dupa parerea mea, asa ca nu.
Arhitectura... nu cunosc, nu stiu cata nevoie mai e de arhitecti la noi, avand in vedere ca nu prea se mai construieste nimic. Poate in strainatate, dar aici trebuie sa te documentezi daca si in ce masura iti sunt recunoscute studiile in afara, ca sa nu faci degeaba.
Limbi straine... cea mai buna varianta dintre cele 3. Ideal ar fi sa optezi pentru o limba de circulatie internationala (engleza, germana, franceza, spaniola, italiana, portugheza... dar preferabil ENGLEZA) si o limba exotica (orientala, araba, chineza, japoneza, finlandeza, norvegiana), astfel ai mai multe sanse sa-ti gasesti un job bine paltit si ok dpdv al satisfactiilor.
Mult succes, mai documenteaza-te pe net daca vrei, pa-pa!

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde de talentele pe care le ai. Eu personal as alege Arhitectura.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Depinde la ce ai har! Daca esti bun la desen si vezi in spatiu, sau daca inveti usor si cu placere o limba straina sau daca ai abilitati de jurnalist (de investigatie de ex!)Numai tu poti hotari! Alege in asa fel incat meseria sa-ti fie ca un hobby.Adica sa o faci cu placere si sa te mai si plateasca pentru asta!

| foxi a răspuns:

Arhi. e de viitor ca profesie!

| rosto a răspuns:

Desi sunt foarte diferite facultatile astea, as alege arhitectura, e mult mai de "viitor", cel putin decat jurnalismul cu siguranta. dar este si foarte grea (si de intrat, si de iesit laughing )

| rosto a răspuns:

Pentru arhitectura nu trebuie numai sa ai talent la desen. daca ai talent la desen te duci la arte plastice. spre exemplu, la arhitectura trebuie sa stii foarte bine matematica, extraordinar de bine chiar, sa stii geometrie si sa mananci geometrie descriptiva pe paine (eu am facut in anul I de facultate si desi stiam bine geometria din generala si liceu, la asta m-am descurcat destul de greu), o sa faci desen tehnic care mie iarasi mi s-a parut greu, deci nu e chiar asa, poti sa te uiti la un copac si sa il redai identic, gata, mergi la arhitectura. de restul, adica jurnalism si limbi straine nucomentez ca nu cunosc.

| cornel a răspuns:

Limbi strainehappy

| IrinaAndreea a răspuns:

Depinde de ce-ti place tie cel mai mult si la ce te pricepi cel mai bine. Personal, as alege limbi straine, ceva cu Portughezahee hee

| BlondyBlue a răspuns:

As alege jurnalism big grinhappy

| Marutza a răspuns:

Arhitectura, cu siguranta! big grin

| SilviuCSM a răspuns:

Eu as alege arhitectura.
PS: in nici un caz jurnalism, sunt si asa prea multi care au terminat facultatea si nu isi gasesc de munca.

| Loveisin a răspuns:

Limbi straine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arhitectura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalism.Acum depinde la ce te pricepi mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalism daca te intereseaza sa calatoresti si sa vizitezi multe locuri
arhitect daca te pricepi sa faci schite ca la carte
sau limbi straine daca te pricepi destul de bine la macar jumatate din cele pe care le-ai enumerat

| ºPishcotº explică:

Poi am talent la desen, invat repede o limba straina( stau in spania si am invatat repede limba) si imi place si jurnalismul.big grin

| DUTCH a răspuns:

Limbi straine.

| DeDii a răspuns:

Limbi stainebig grin
trebuie sa stii ceva din ele ca sa te apuci ori de jurnalism ori de arhitectura

| RoxanaCher a răspuns:

Limbi strainewinking

| zapacel a răspuns:

Limbi straine(oricum sa jurnalism o sa ai nevoie de limbi)

| mariuzik a răspuns:

Sa nu te impinga pacatu sa alegi arhitectura ca te-ai ars! trebuie sa ai un taltent din ala sa fii obsedat sa lucrezi non stop toata ziua si restul timpului sa dormi; SUCKAGE iti spun

| JustSayIt a răspuns:

Arhitectura

| ldelia09 a răspuns:

Arhitectură, însă e foarte grea, cred că ştii şi tu despre ce e vorba.