| RksRoxy a întrebat:

Voi ce ziceti?
Liceu sau profesionala?

17 răspunsuri:
| Varsson a răspuns:

Parerea mea : Liceu

| Adixuuu a răspuns:

Liceu,profesionala e o tampenie, o poti face si dupa liceu

| zurick a răspuns:

Liceu.Deși profesionala pare mai ușoară, nimeni nu-ți garantează că vei vrea acelaș drum să urmezi la final.La liceu ai mai multe opțiuni în varianta de dorințe.De aceea există mai multe profile, deoarece nu suntem toți la fel, nu ne plac aceleaș lucruri și nu ne pricepem toți la materii reale/umane.Iar dacă am fi la fel ar fi un haos.

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianDihoricescu a răspuns:

Uite, eu am 30 de ani, 31 fac anul ăsta. Şi dacă ar fi să dau timpul înapoi, aş fi făcut profesionala, şi îţi zic şi de ce. Păi până am terminat eu liceul, facultatea, masteratul, deja am îmbătrânit în şcoală şi scârbit de sistem, când aş fi putut în toţi anii ăştia, cu acea calificare din profesională, să plec prin ţări străine, şi până la vârsta asta, s-o duc "bini di tăt", şi cu mai puţin stres, că România, şi sistemul românesc, e stresant, poate nu mă înţelegi acum, dar o sa mă înţelegi cândva. Am ajuns să înţeleg pe alea de la Primărie, de la Poştă şi cam din orice sistem bugetar, când le adresezi o banală întrebare, simţi că vor să te sfâşie din priviri. Pentru că ăsta e sistemul românesc, te aduce la disperare, volum imens de muncă, condiţii infecte, şefi cretini, bani puţini. Pe când în afară, munca e muncă, dar mai puţin stres, mai mulţi bani, nu o iei razna. Aşa că, depinde de tine, ce vrei să faci, nici metoda clasică nu e rea, liceu/facultate/masterat, doar că personal, poate pentru alţii e altfel, însă eu cum îţi ziceam, de-ar fi să dau timpul înapoi, aş fi făcut o profesională, aş fi plecat rapid din ţară, şi m-aş fi întors doar în vacanţă.

| AlexandrulS a răspuns:

Daca esti realist o sa alegi profesionala, daca visezi la cai verzi pe pereti. du-te la liceu. Argumentele sunt cateva mari si late, din profesionala iesi cu o meserie de baza in care poti profesa si evident vei avea un salariu mediu pentru Romania, daca te califici mai departe dupa ce termini profesionala, in afara poti trece peste 3-4-5 mi de euro pe luna. ceea ce romanii nu stiu este ca, muncitorii calificati in anumite secmente de lucru sunt platiti regeste in afara. Daca vrei la liceu, sa inveti 4 ani + 3-4 ani facultatea + 5-10 ani un doctorat, iar apoi sa ai salariul de 2000-5000 de lei BAFTA, nu vreau sa te descurajez dar asta este adevarul. Toti romanii sunt specialisti acum in managemant si mor de foame ca vanzatori la mc sau la kfc

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru AlexandrulS):

Bani ca bani, ca nah, până la urmă, nu mori nici în România chiar dacă eşti plătit mult mai puţin, dar e chestia de TIMP frate, mă uit la mine cât TIMP am pierdut în şcoală şi pentru ce. Şi pe lângă timp, mai e si stresul acumulat "datorită" frumosului nostru sistem. Nu prea se merită, sau nu se mai merită să stai în ţară mai mult decât e nevoie. Banii, până la urma vin ei de unde vin, da timpul nu ţi-l mai da nimeni înapoi, timp în care îţi puteai face o familie, creşte un copil, tu stai ca bou în şcoală, şi măcar dacă era ca în ţarile dezvoltate, unde faptul că ai terminat o şcoală însemna ceva, aici e fix P., şi într-un fel e normal să fie aşa, că nivelul e jos de tot, ca să-ţi considere cineva diploma/ele aia/alea valoroasă/e.

| AlexandrulS a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Daca eram intr-o tara ca Anglia sau Germania raspunsul meu era total invers, spuneam ca liceul este pe primul loc, dar repet daca este realist/realista sa se axeze pe o meserie de baza, iar la 20, 21 de ani are o meserie, daca vrea sa ramana in tara mai sus de 2-3 mii de lei nu va lua, dar daca pleaca cu o meserie de baza invatata si sa stie sa o practice perfect iti garantez eu ca englezii or sa il plateasca cu 15-20 de lire pe ora (ceea ce in Romania iei 10 lire intr-o zi) pe langa cheltuieli daca traiesti in respectiva tara mai econom pui lejer cateva sute de euro/dolari pe luna intr-un cont.

| AlexandrulS a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Iar pentru chestia cu timpul, familia sau ce vrei tu sa ai, NU POTI AVEA SI BANI SI FAMILIE SI TIMP asta doar daca nu ai cumva ``niste`` parinti cu cateva milioane de euro in banca. Eu sunt de parere ca trebuie sa se axeze pe facut bani cat mai multi pana undeva la 26-30 de ani ca sa poata oferi o scoala privata buna copilului sau, o casa s.a. Parerea este personala, nu stiu ce ar face altcineva, daca place cuiva sa aiba 10 copii, o garsoniera in care sa stea toti si un salariu de 1200 de lei pe luna e ok este alegerea lui. Mi se pare o prostie sa iti faci o familie cand tu nu poti sa iti acoperi cheltuieliile si sa te intreti macar pe tine.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru AlexandrulS):

Asa zic si eu.

| Dracoola a răspuns:

Liceu, daca vrei neaparat meserii (desi acum unele se pot practica si cu facultatea, in destule cazuri), faci apoi o postliceala. Profesionala este aiurea.

| anyry a răspuns:

La scoala profesionala se invata o meserie. Poti merge la aceasta scoala daca vrei sa fii meserias. De asemenea vor fi repartizati aici cei care nu intra la un liceu si vor sa urmeze aceasta scoala. Se pare ca le-a venit mintea la cap, in aceasta privinta, guvernantilor, a fost o idiotenie desfiintarea acestor scoli. dar liceul e mult mai bun.

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

In cap de lista pune liceele la care vrei sa ajungi (si ai cele mai multe sanse), apoi liceele mai putin bune, ai profesionalele. Oricum, la asta te gandesti DUPA capacitate. Bafta!

| Dannnyyy99 a răspuns:

Sunt la aceeasi alegere cu tine big grin... eu aleg liceu.

| phantom7 a răspuns:

Liceu

| RksRoxy explică:

Totusi, eu as alege profesionala, deoarece te chinui asa mult in liceu sa te faci ceva in viata. Cum zic unii "Am luat BAC-ul, am terminat facultatea, am terminat masterul dar degeaba, nu gasesti loc de munca in Romania". Eu as alege profesionala, deoarece, dupa parerea mea este mult mai bine si mai usor, unii oameni nu sunt facuti sa invete la capacitate maxima din cauza unor boli mentale(nu sunt nebuna, dar nu am voie sa ma "suprasolicitez"). De asta optez pentru profesionala, am si niste avantaje cum ar fi:
1. Daca prind o clasa de prosti, eu, la nivelul meu de invatatura pot sa fiu prima in clasa.
2.La profesionala iei notele mai usor, prin urmare, daca ai o medie de 8, 50+ iei bursa.
3. Daca merg la profesionala primesc 200 lei lunar de la stat.
Si un dezavantaj:
Fac profesionala si doi ani de liceu pe langa asta, ca sa pot sa dau BAC-ul.
Fie, acuma totul conteaza pe examenul din iunie, se schimba in fiecare an, 50% media, 50% testul, anul acesta 25% media, 75% testul. Mi se pare o prostie sa tot schimbe pe ele. De asta as vrea sa fac profesionala, ca apoi sa plec in strainatate si sa fac banii pe care in Romania nu i-as face intr-o viata!

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru RksRoxy):

Termină profesionala. Pleacă din ţară. End story. Ce-i aşa greu? happy dă-le dracu de medii, de liceu, de... sistemu căcănar de la noi. Poţi face şcoala şi în afară, poţi urma şi acolo cursuri, care oricum au mai multă importanţă decât orice ai face aici.