| iudex a întrebat:

Voi cum v-ati ales cariera? Sunt intr-un impas, nu stiu ce sa fac, ce imi place... ceva care sa imi si ofere satisfactie si bani cat sa traiesc decent. Oare un consilier in cariera m-ar ajuta? Pana as ajunge la el trece un timp, ce sa fac ca sa imi dau seama ce vreau?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce sa fac ca sa imi dau seama ce vreau?
Să îți dai seama, înseamnă să conștientizezi.
Cum conștientizi ceva? De exemplu că ți-e foame?
Simți că ceva e neplăcut, că ceva îți lpisește. Apoi bagi un lucru în gură, de exemplu un creion, și vezi că nu îți place gustul și renunți. Apoi bagi o ciocolată. Așa afli ce îți place. Acum ceea ce știi despre carieră este că ea îți poate produce bani, și dacă sunt mai mulți e mai bine, că îți poți cumpăra ciocolată pe ei, iar ca să cumperi ciocolată multă, ai nevoie de cât mai mulți bani. Deci dta ceea ce știi până acum, este că vrei bani. Este un început bun în alegerea unei cariere. Dar pentru asta trebuie să înveți, să îți adaptezi creierul ca să înveți să practici meseria respectivă.
Meserii cu bani mulți sunt în IT și profesiile medicale. Dacă îți place matematica. alegi IT. Astfel, ai ales deja, una sau alta. Știi deja ce îți place.

| Justme32 a răspuns:

Puiule, cu gramatica asta de toată jena că nici n-am înțeles întrebarea, te poți angaja ca maturator de stradă și vidanjor. Puii mei toti vor bani pe ochi frumoși dar nici o întrebare citeaţă nu pot pune

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Justme32):

Puiule, spune-mi te rog de ce esti asa dus cu omul, mai ales ca nu vad greselile majore pe care vrei sa le evidentiezi. Pe langa asta, am vazut ca mai dai raspunsuri total irelevante, ba unele de-a dreptul stupide doar sa te afli in treaba... cred ca nu ai inteles intrebarea ca iar s-au certat cei 2 neuroni ai tai.

Referitor la intrebarea ta, iudex, este o situatie mai dificila, multi am trecut prin ea, iar eu inca ma lupt cu luarea unei decizii in legatura cu viitorul meu, chiar daca am o facultate terminata.
Daca esti la liceu trebuie sa fiu un psiholog al scolii la care poti merge si ii poti cere lui consiliere de cariera, ei avand la dispozitie niste teste care te ajuta sa clasifici importanta anumitor itemi (bani, satisfactie). Am facut si eu testul, personal nu m-a ajutat foarte mult deoarece din posibilitatile care mi-au fost afisate in urma testului, cred ca am ales ce-a mai nefavorabila mie.