| anonim_4396 a întrebat:

Vrea cineva sa devina medic? Ce stiti despre facultate? la admitere sunt necesare doar materiile din liceu, acele carti de biologie. va rog vreau raspunsuri de la cei care cunosc

Răspuns Câştigător
| Diaaaana a răspuns:

Iti spun eu pentru ca si eu m-am pregatit pentru medicina dar m-am razgandit dupa ce a fost mama mea internata in spital si am vazut conditiile "sterile" din spitale.
Depinde foarte mult unde vrei sa dai.La majoritatea faculatiilor ai nevoie de biologie(anatomia-clasa a 11-a) si chimia organica(clasa a 10-11).Daca vrei sa dai la Targu Mures e cel mai usor pentru ca dai admiterea doar din biologie la restul facultatilor admiterea e din 2 materii.Eu iti recomand sa iti cumperi manual de biologie de clasa a 11-a de la editura Corint.Este cel mai complex si este trecut si pe site-ul UMF Bucuresti. Sper ca ti-am fost de folos si daca mai ai nelamuriri intreaba-mahappy

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pentru admiterea la orice facultate sunt suficiente manualele de liceu.

| unprietenaproape a răspuns (pentru neutrino):

Cei care vor sa dea la medicina au si meditatori, profesori universitari, parintii lor poate sunt medici au mult mai multe cunostinte, nu cred ca e atat de simplu, sigur mai invata si din alte carti

| neutrino a răspuns (pentru unprietenaproape):

Spune-mi te rog cati ani ai si in ce clasa esti.

| Dana211 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti unde vrei sa dai ca sa stii din ce carte sa inveti pentru ca fiecare facultate cere alte manuale adica alta informatie pe care trebuie sa o retii. O sa spui ca bine, bine dar biologie e aceeasi, dar ai sa vezi ca nu e chiar asa. Multe informatii sunt gresite in manuale (lucru pe care o sa in constati abia cand ajungi in facultate), iar tu va trebui sa le inveti asa cum sunt pentru ca asa ti le vor da si la admitere.
Facultatea e grea, dar e foarte frumoasa daca iti place.
De meditatii nu ai nevoie, cel putin nu la biologie si daca te ti de treaba e imposibil sa nu intri. Mult succes!

| unprietenaproape a răspuns (pentru Dana211):

Iti multumesc ca mi-ai raspuns, o sa incep sa ma pregatesc inca de pe acum, imi doresc foarte mult asta. Stiu ca trebuie ca invat si chimia dar nu stiam nimic despre fizica imi poti spune tu daca e necesara

| unprietenaproape a răspuns:

Sunt la liceu, inca mai am timp sa invat. vreau sa fiu medic si stiu ca exista f multa concurenta, pe locurile la buget