| gomen a întrebat:

Vreau sa devin astronom, deci la liceu ar trebui sa merg pe profilul mate-info(fizica) nu?
Stiu ca e greu si foarte mult de lucru, dar am o pasiune imensa pentru spatiu si planete.
Eu chiar ma gandeam sa licrez la NASA dar nu cred ca am sansele si norocul asa mari.
Deocamdata sunt in clasa a 8-a si ma tot macina subiectul "LICEU" sau "CARIERĂ"..eu ma gandisem la arhitecthra dar am vazut ca doar imi place cum sunt construite si ca nu vreau sa ma bag mai adanc in specializarea asta. Am auzit ca la arhitectura nu prea se merită cu toate ca avem nevoie de arhitecti, dar am aflat pe parcurs ca nu e ceea ce imi place.
Si nu stiu cum sa spun parintilor, nu e chestia ca ei vor sa devin arhitect sau altceva, dar simt ca voi fi desconsiderata si voi fi fara sprijin de la ei.
Imi e tare frica. Nu stiu daca sa merg sau nu. Mai ales ca va fi mate avansata si voi deveni irascibila daca vreau sa fiu "la curent" cu matematica si cu clasa..Plus ca mie imi place sa fiu lasata in pace si singuratate pentru ca si o singura musca imi atrage atentia. In fine, asta e alta treaba.
Moral povestirii este ca trebuie sa am/stiu 3 lucruri extrem de importante: dedicație, fizica si mate. Si timp si bani, desigur.

7 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Linisteste-te! E dreptul tau sa te razgandesti. Nu cred ca parintii vor avea ceva impotriva.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Stai linistit..azi vrei astronom..maine bucatar. poimaine IT-st..nu poti decide acum ce iti doresti sa faci mai departe pentru ca inca nu te cunosti indeajuns de mult si nu cunosti nici lucrurile care vor interveni pe viitor. Gandeste-te bine pe ce profil ti-ar fi mai usor sa te acomodezi si sa inveti, gandeste-te la TINE, nu la cariera, e prea devreme. Apoi pui la punct destul detaliilor. E mai logic asa si mai benefic pentru tine, lasa mintea sa se odihneasca un pic, nu o mai incarca cu tot felul de inutilitati pe care nu le cunosti.
Niciunul dintre profiluri nu are vreo treaba serioasa cu astronomia, eu pe mate info n-am auzit aproape nimic legat de astronomie. Pe la fizica mai invarti unele lucruri, dar nu ceva care sa te multumeasca. Intai ia o nota buna la evaluarea nationala si vezi restul pe parcurs. Matematica aia "avansata" de pe mate info nu difera prea mult de cea de la stiinte. Abia in clasa a 11-a vei vedea niste diferente de programa.
Daca mai ai alte intrebari, astept msj.

| confiturix a răspuns:

Am aflat ca astronomia se studiaza optional la un liceu special din Calarasi, cel putin s-a studiat in 2005; nu s-a specificat numele liceului. Am mai aflat ca facultatea la care se poate studia in continuare este facultatea de fizica modul astrofizica (cred ca stiai), deci real/mate, fizica.
Te sfatuiesc sa te bazezi mai mult pe studiul individual. Exista site-uri (ca http://www.astronomy.ro/forum/, cel de pe care am luat informatia pentru acest raspuns) de pe care poti citii diverse. Eu am avut noroc ca tatal mau sa ma incurajeze cand i-am impartasit acest vis de-al meu incat mi-a facut rost de un manual de astronomie pentru liceu (clasa a 12a deci nu inteleg matematica

| cristinamnt a răspuns:

Eu zic ca mai bine a i merge pe stiinte ale naturii.Cred ca are mao multa legătură cu astronomia decât are mate-info

| cristinamnt a răspuns:

Eu zic ca mai bine a i merge pe stiinte ale naturii.Cred ca are mao multa legătură cu astronomia decât are mate-info.
Și calmeaza-te! Și eu sunt clasa a 8-a și am o pasiune imensa penorul medicina.Adică eu chiar vreau sa fiu doctor! Cand i-am spus mamei a început sa rada și sa îmi spună ca eu habar n-am care e treaba cu medicina (de parca nu as fi citit atâtea carti scrise de medici sau post-urile lor, gen eu chair știu care e treaba cu medicina!)Și mi-a zis sa ma resemnez și sa ma mulțumesc dacă dau la o facultate de asistente sau vreo postliceala (deși am rezultate aproape excelente la scoala).
E frustrant totuși ca propria ta mama sa te subestimeze în felul asta, dar pe mine asta m-a motivat și mai mult sa lupt pentru a-mi îndeplini visul.

| Oros_Maria_Letitia_1971 a răspuns:

Ai aceeași dorință că și fiul meu, ce ai făcut la capacitate, de unde ești?

| Oros_Maria_Letitia_1971 a răspuns:

Cred că te-ai înțelege bine cu fiul meu, și el își dorește același lucru, cred că i-ar place să te cunoască, noi suntem din Brașov.