| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să fac o facultate în România sau în străinătate. Ceva din care să iasă bani, aproximativ 10 mii de lei. Menționez că locul de muncă vreau să fie în România și facultatea vreau să o fac în orice țară, inclusiv România. O facultate bună, ca apoi să mă angajez undeva unde se plătește bine

38 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum in plina crriza economica nu vei gasi loc de munca unde sa i ti dea 10.000 lei, multumeste te cu cit ai, daca vei gasi un loc de munca, nu vezi ce haos este in lume? Si multi nu au loc de munca, si in alta țara daca mergi nu i ti va da nimeni nimic.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Momentan am 16 ani laughing) vreau să stiu ce fac pe viitor.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Nu i ti face iluzii deoarece vei fi dezamagită, nu au salarii mari decat parlamentarii si judecatorii care cistiga 400.00 lei pe luna, altii mor de foame cu salarii de 1500 lei sau pensii 800lei.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Daca te angajezi la guvern vei avea salariu mare, dar asta este o iluzie un vis.

| isemilia a răspuns:

Sper ca glumesti. Ca incepator nu ai nicio sansa. Singurele variante cat de cat apropiate de ceea ce iti doresti sunt politica si IT. In primul caz, daca nu ai pile nu te baga. In al doilea caz, daca nu iti place si nu ai talent nu vei face mare lucru. Din nou, ca incepator nu vei primi in Romania suma asta. Cel mai bine alegi ceva ce iti place, la care te pricepi, iar banii vor veni in timp, in functie de nivelul tau de pricepere. Oricum, pana termini facultatea foarte multe se vor schimba.

| sierra1 a răspuns:

Păi ce facem aici, ne răzgândim după câteva minute?

"să fac 50-100 de mil sau mai mult"
https://www.tpu.ro/......l-sau-mai/

| Mlarisa58 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu vreau să mă angajez la guvern laughing
În România cei care au bani sunt doctorii, judecătorii, cei care au firme și companii și mai nou se câștigă bine la make-up și unghii laughing).
Eu una mi-aș face o afacere, dar am nevoie și de un loc de muncă cu peste 3 sau 4 mii de lei deci imi trebuie si o facultate pentru suma de bani pentru care o vreau laughing

| Mlarisa58 a răspuns (pentru isemilia):

Nu vreau 10 mii de lei direct la primul salariu, dar vreau și eu 2 mii de lei sau 3 mii de lei și de acolo să cresc. Că toți incepem de jos.

| gabicoo a răspuns (pentru sierra1):

Ce oameni răi suntem noi ăștia de pe TPU!
winking
Rușine să ne fie!
laughing

| Mlarisa58 a răspuns (pentru sierra1):

Să ajung să fac atât?

| Mlarisa58 a răspuns (pentru gabicoo):

Comentezi?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Toti au inceput de jos cu salarii de 2000 de lei, ce vorbesti tu, de jos da cu salariu de 800 lei da si au ajuns treptat dupa niste ani buni de munca la 2000 lei care au rezistat la munca, care nu au fost dati afara si gata au ramas cu visele de a avea 2000 lei salariu,

| Mlarisa58 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai vreau sa fac facultate, sa muncesc non stop sa fac bani sa îi strang sa imi deschid firmă și să muncesc in continuare ca sa ajung sa fiu ce vreau sa fiu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mlarisa58):

Nu ai cum in România, sa deschizi firmă ai bani de impozit? Ai bani de salarii la angajati, te vor fura de te vor rupe, vei fi obligata sa pui lacatul pe afacere, nu vezi ca in Romania si in special in Bucuresti nu merge nimic? Doar farmaciile merg băncile si ăia cu servicii funerare ca oamenii sunt datori bolnavi si morti.Altceva nu merge mai sunt magazine de cartier care daca ai preturi bune si marfă proaspătă mai gasesti clienti vin locatarii din bloc sa ia o paine o bere o cafea o cola., si un pachet de țigari.

| NLS a răspuns:

Daca e vorba "doar" despre 10000 ron,
Si nu ii astepti de la inceput,
Mergi pe Automatica si Calculatoare, sau Electronica si Automatizari, si dupa cativa ani in campul muncii o sa ai sansa sa castigi chiar mai mult.
Ambele sunt foarte grele, mai ales daca nu te pricepi la matematica (si nu ai macar cunostinte medii de fizica in cazul celei de-a doua).

Daca te impaci mai bine cu istoria si romana, si memorezi usor si foarte usor, alege dreptul, si la final alegi ramura drept penal.
Insa poate fi periculos uneori, ajungi sa iti faci dusmani, indiferent daca castigi sau pierzi un proces.

Crede-ma ca daca nu ai deloc inclinatie catre stiintele exacte (matematica, fizica, chimie, etc) nu vei putea face performanta, si ca atare nu vei face multi bani, nu se va grabi nimeni sa te avanseze daca nu te remarci, daca nu esti mai buna decat colegii.
Valabil si pentru domeniul concurent, si anume- dreptul.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru NLS):

Nu astept foarte multi bani de la început, că nu m-a făcut mama în puf de aur. Mulțumesc de răspuns, puțini sunt care răspund cu ce trebuie. Mersi încă o dată!

| gabicoo a răspuns (pentru Mlarisa58):

Cine? Eu?
Doamne ferește!
laughing

| Mlarisa58 a răspuns (pentru gabicoo):

Așa ziceam și eu! Du te și citeste o carte mai bine!

| gabicoo a răspuns:

Sierra1 nu e o divă așa ca tine! E un adult responsabil care nu suportă fâțele!
Referitor la chestia cu bătută în cap te rog un lucru: Nu te mai uita în oglindă atunci când dai replici "dure" pe TPU!
winking

| gabicoo a răspuns (pentru Mlarisa58):

Care? Îmi recomanzi tu ceva bun?
Dar vezi să nu fie Anatomia de a șaptea!
winking

| NLS a răspuns (pentru Mlarisa58):

Cunosc un baiat care a terminat Calculatoare in Cluj, si a fost suficient de bun, incat sa fie "vanat" de o firma care i-a oferit fara comentarii 5500 RON net, din prima luna.
Acum dupa un an, primeste peste 6000.
Trebuie doar sa ai ambitie, sa inveti destul de mult, dar conteaza sa iti si placa sa butonezi atatea ore in fata ecranului, pe un scaun, si sa gandesti/gasesti solutii unor probleme propuse.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru gabicoo):

Nu ți-o recomand pe aia că știu că nu le ai cu așa ceva, îți recomand o carte de colorat cu dinozauri la ce intelect de om matur ai tu.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru NLS):

Wow. Mă gândesc, nu prea știu informatică bine dar învăț cu meditații și cu multă muncă se rezolvă.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru NLS):

O intrebare am, ce fac mai exact dupa ce ma angajez? Ca nu am inteles niciodata treaba cu IT, Calculatoare, adică mă mir că se câștigă așa bine și doar stai pe calculator, făcând ceva bineînțeles.

| gabicoo a răspuns (pentru Mlarisa58):

Mulțumesc pentru recomandare! Am fost la librărie dar din păcate nu am mai găsit! A venit una Larisa și a epuizat tot stocul de cărți de colorat!
winking

| gabicoo a răspuns:

Iar te-ai uitat în oglindă! Si nu e bine! Cum încurci tu genurile măi fată!
Îți recomand să citești "Gramatica pentru toți" sau măcar cartea de citire de la clasa a doua!

| Mlarisa58 a răspuns (pentru gabicoo):

Pe aia zic să o citești tu sau stai că tu nu ști să citești.

| NLS a răspuns (pentru Mlarisa58):

Pentru inceput te poti angaja la o companie care produce programe (software), (sau eventual jocuri, si jocurile au in spate tot programare pura. Insa in Romania industria jocurilor inca nu e dezvoltata, si nici nu va fi in viitorul apropiat, cu exceptia capitalei).

Mai exista si partea de web design, adica va trebui sa creezi structura unui site web de la 0
(mai putin partea grafica uneori, de animatii, layout-uri, texturi, se vor ocupa in unele companii designerii.
Exista si angajatori care au pretentia ca tu sa creezi totul, adica si partea grafica).

sau administrator de sistem (profesorul nostru de informatica din liceu ne-a parasit dupa clasa a 10-a, pentru a se angaja administrator de sistem la o banca cunoscuta (poate fi vorba despre orice firma, companie, nu conteaza. Orice institutie unde exista o retea mare de calculatoare). Ne-a zis fara ocolisuri ca acolo primeste de 3 ori mai mult).

Ce presupune pe scurt ramura aceasta?
Va trebui sa ai cunostinte hardware, astfel incat sa alegi echipamentele hardware optime, eficiente si cu un raport bun de calitate/pret, de care are nevoie firma respectiva, periferice (imprimante, plottere, etc), echipamente de retea, etc...
va trebui sa proiectezi infrastructura retelei la nivel hardware si software,
sa o configurezi si sa o intretii,
sa instalezi programele necesare,
şi mai ales sa oferi suport tehnic hardware /software tuturor angajatilor care au nevoie.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Faci Facultatea de Științe Politice, te înscrii într-un partid mare și faci nani cu toți șefii. Succes garantat.

| gabicoo a răspuns (pentru Mlarisa58):

Corect se scrie "știi"!
Cine trebuie să o lectureze?
Publicul zice: Larisaaaaaaa!