| Benyamin173 a întrebat:

Vreau sa lucrez la o firma de chestionat oamenii dar problema este ca am 13 ani si mi s-a spus ca o sa lucrez la ei numai ca o sa stea o persoană de la ei cu mine. Pot face ceva ca sa fiu pe raspunderea mea/a părinților si sa lucrez fara ca sa stea cineva dupa mine?

Răspuns Câştigător
| XxEyshax a răspuns:

Nu, nu poti. Nu este nici legal sa lucrezi inainte de 16 ani, deci probabil ca tu vei fi angajat la negru( fara carte de munca si nedeclarat). Probabil ca cei de la firma pur si simplu vor sa aiba grija de tine ca sa nu patesti ceva, pentru ca ei vor raspunde de tine si daca patesti ceva or sa aiba probleme in plus pentru ca nu este legal sa te aiba ca angajat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti lucra legal la aceasta varsta. Poti lucra legal numai de la 15 ani si atunci numai cu acordul parintilor. Doar de la 16 ani te poti angaja singur.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Lucrezi ilegal. Punct. Aia care te tin acolo sunt numai buni de dus in penal, aici deja se discuta despre exploatarea minorului. De-abia de la 16 ani poti lucra, si asta cu acordul parintilor, la 13 ani este ilegal. Sper sa-i prinda cineva pe aia.