| KnifeParty11 a întrebat:

Vreau sa ma duc in Anglia la o universitate dar nu m-am hotarat pe ce specializare. As avea de ales intre Computer Science care este practic programare, si Music Technology care este despre productie muzicala, mix/master etc. Problema este ca nu stiu ce sa aleg. Cel mai mult as vrea sa ma duc pe Music Technology pentru ca chiar imi place si as vrea sa fac asta toata viata insa o diploma in arte am inteles ca nu este atat de folositoare. In schimb, daca as urma cursurile de Computer Science as avea foarte multe oportunitati de angajare cu salarii mari dar mi se pare plictisitoare programarea si destul de greu de invatat. Are rost sa urmez cariera care imi place chiar daca am mari sanse sa raman fara loc de munca sau ar trebui sa imi aleg o cariera in programare unde voi fi platit bine?

Răspuns Câştigător
| laleauaneagra46 a răspuns:

Eu una, consider ca daca faci o facultate cere nu iti place doar pentru a avea bani, o faci degeaba. Daca nu te atrage CS ar insemna sa treci prin facultate ca gasca prin apa, si nu te-ai implica atat de mult. Iar dupa ce termini acea facultate care ti se pare plictisitoare ajungi sa profesezi in acest domeniu la fel de plictisit si neimplicat, mai ales ca angajatorii nu cauta astfel de persoane. ti-ai trai viata facand ceva ce nu te pasioneaza doar pentru a avea bani. In rest, daca zici ca ti-ai dori sa practici MT toata viata, ai avea mai multe sanse in acest domeniu si pe de-asupra vei obtine mult mai multe rezultate facand ceva ce iti place atat de mult. Acum, ramane la alegerea ta cum vrei sa-ti petreci viitorul! Aceasta este opinia mea. Sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu. In orice caz, mult succes! :**

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca iti place music technology mergi pe asta, in afara nu e ca aici, iti gasesti job pentru orice domeniu te intereseaza. + ca industria muzicala e tot mai infloritoare, o sa-ti gasesti cu siguranta ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.edmundo.ro/stiri/student-in-uk-brexit/. Intai de toate citeste ce scrie aici. Costurile sunt destul de mari, vorbeste cu parintii tai, pentru ca doar de ei depinde chestia asta, nu de tine. De tine depinde sa fii bun in ceea ce vrei sa faci!

| tpuuser999 a răspuns:

Daca acum termini liceul si nu ai facut inca programare, sau nu te simti atras cat de cat de un asemenea domeniu, atunci ai sanse egale sa prinzi un job atat in CS cat si in MT. Prin urmare, poti sa o alegi pe care vrei, dar ai fi in avantaj daca o alegi pe aceea care te atrage si te motiveaza.