| alexandruth a întrebat:

Vreau sa merg pe domeniul ethical hacking (ethical=legall), dar nu stiu de unde sa incep. Vreau sa invat totul de acasa (din cate am vazut, se poate) si cu cheltuieli minime (adica doar pe carti). Nu stiu ce ar fi mai bine, pentesting sau ethical hacking. Am cunostinte multe despre linux (in momentul de fata folosesc Kali), stiu programare (C, C++, HTML, PHP) si daca e nevoie invat si alt limbaj cum ar fi Javascript.
Deci, problema mea e urmatoarea... De unde incep sa invat? Care sunt ramurile acestuia? V-as fi de mare folos daca mi-ati raspunde la intrebarile astea si mi-ati detalia putin, fie aici fie pe privat. Multumesc! happy

6 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Mai intai trebuie sa devii un programator foarte bun dupa poti face si chestia asta...

| alexandruth explică (pentru Narcis2007):

Bravo frate, esti destept! Ai vazut ce am scris? Daca nu sti ce vorbesti, taci! Am zis ca stiu programare si pentestingul nu depinde neaparat de programare... Lol. -_-

| Mihaela1964 a răspuns:

Da cautare pe google in engleza, vei gasi ce ai nevoie.

| alexandruth explică (pentru Mihaela1964):

Te-ai trezit... Crezi ca nu am auzit de google? Nu imi ofera toate raspunsurile, iti garantez.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru alexandruth):

Atunci fa cum crezi; in domeniul asta e o concurenta acerba, te astepti sa te indrume cineva gratuit si sa-ti spune pas cu pas ce sa invati; nu-i chiar asa deloc.Meritul tau e ca ai invat deja htlm-ul,php-ul,care-l destul de grele, tinand cont de varsta ta, din pacate mai departe cred c-o sa inveti tot singur, prin tatonari, citind ce scriu sau bat campii n pe forumuri.Bafta!

| alexandruth explică (pentru Mihaela1964):

Daca te uiti atenta, sunt 2-3 firme de pentesting in Romania, printre care Cyber Smart defence si inca doua mici. Mno, ce concuranta e asta? -_-