| WayhaughtK a întrebat:

Vreau sa plec in Canada ca psiholog. Care sunt sansele sa ma angajez?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Niciuna! Nu exista nicio conventie incheiata intre Canada si Romania cu privire la recunoasterea reciproca a diplomelor.

| SynapseNinja a răspuns:

Depinde de mai mulți factori. În primul rând, de tine. De dăruirea și priceperea ta. Ar trebui să fii o persoană priceputa, dăruită și deschisă, să știi să vorbești cu oamenii. Dacă le ai pe astea ai șanse destul de mari. În al doilea rând, ar fi bine să ai pe cineva acolo în Canada. Ar fi bine să și muncească undeva într-o clinică, ca să îți poată băga o pila pe acolo și la care să stai un anumit timp, că dacă îți e rudă sau prieten foarte bun nu îți cere bani pe cazare. În al treilea rând, trebuie să știi limba ca să te poți înțelege cu pacienții. Dacă le ai pe astea, ai șanse mari de angajare. Sper că te-am ajutat!