| Mihaela2023 a întrebat:

Vreau sa plec in Germania sau in Franta sa lucrez, insa nu am pe nimeni acolo.
Aveti idee daca m-as descurca de una singură?
Cat costa o chirie acolo si salariul cat este?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Salariul este in functie de munca pe care o prestezi. Un medic poate avea peste 8.000 euro.
O asistenta medicala cu experinta si cu contract legal de munca poate castiga intre 3 si 4000 euro pe luna.
Un arhitect ajunge la 4-5000 euro pe luna.
Un programator de software poate castiga lejer 5-6.000 euro pe luna.

Tu in ce esti expert?
Ce calificari ai?
In ce limba esti fleunta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Germania e ~1580 euro salariu minim
in Franta e ~ 1550 euro salariu minim

Chirie decenta probabil de la 600 euro in sus cel putin

Daca te vei descurca singura... numai tu stii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să lucrezi ce? Cunoști limba? Așa cum pui întrebarea, nu te-ai descurca. Dar sunt firme care te ajută gratuit.
https://tinyurl.com/3akhtkez

| johnnny123 a răspuns:

Realizezi ca pui niste intrebari la care nu-ti poate raspunde nimeni care nu te cunoaste?

"M-as descurca singura?"
Habar n-am, de unde sa stiu de ce esti capabila? Te descurci in franceza, germana sau macar engleza (desi francezii si germanii nu se omoara cu engleza)?

"Cat costa o chirie?"
Habar n-am, nu stiu unde vrei sa locuiesti in Germania sau in Franta si nici ce pretentii de conditii ai. Una este sa locuiesti in Paris sau in Berlin, alta este sa locuiesti intr-un orasel sau intr-un satuc. Una este chiria pentru un studio de 12 mp, alta pentru un apartament de 60 mp.

"Salariul cat este?"
Habar n-am, ce stii sa faci? Ai vreo calificare? Ce job urmaresti?

Răspuns utilizator avertizat
| FreddieM a răspuns:

Toți se descurca, tu de ce ai face exceptie? Vei câștiga cel puțin la fel cum câștiga cei care trăiesc pe acele meleaguri care fac acelasi job pe care vrei să-l faci tu. Casa o poți găsi și în funcție de cât vrei sa cheltuiești. Poți sa dai juma de salariu pe o camera, dacă dorești sa papi papi croissantul sau sa mergi la butic sub casa sau sa stai în zone deși limitrofe dar decente cu un sfert din salariu.
Mergi înainte cu încredere și nu te uita înapoi.
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, te-ai descurca.

| EcceHomo a răspuns:

Te duci în stația de microbuz și îl întrebi pe sofer:nenea, mergi la Maintz? Nu? La Ulm? Nici acolo? Hmm, dar unde mergi matale? La Dijon? Asta unde mai e?
Ehh, lasă, m-oi descurca eu!
Mai sunt locuri libere?
Nu? Colegu' unde merge? În Cipru? Hmm, hai că mă duc cu el. big grin
Sa nu îți fie teamă, când nu știi ce vrei, orice drum e bun! Fă cum îți spune inima, vezi tu dacă te descurci. Baftă!