| Gabriela_Ariana_1998 a întrebat:

Vreau sa stiu tot ce se poate despre meseria de detectiv criminalist.
De la ce liceu/studii trebuie sa fac pana la ce înseamnă, ce se câștiga.

Răspuns Câştigător
| Viitorulapropiat a răspuns:

Buna, pai in primul rand nu conteaza liceul. Poti face orice liceu cu orice profil. Nu exista profil sau licee pentru criminalisti.Ca (,) criminalist investighezi infractiuni de tot felul. Investighezi locul,martorii,victimele si pe cei suspecti. Este extrem de greu plus ca locurile sunt destul de limitate,dar daca ai ambitie si iti doresti cu adevarat o sa devii ceea ce-ti propui si este si o meserie banoasa,insa tine minte un lucru, ceea ce vezi in filme nu e chiar ca in realitate. Poti urma un profil uman, stiinte sociale sau filo. Mai multe informatii nu-ti pot oferii, dar poti cauta pe net, sau prin intrebari mai vechi tot de pe acest site. Mult noroc!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu conteaza liceul ci studiile superioare. Daca nu gresesc, de la Academia de politie din sectia de criminalistica.

| Donsavas a răspuns:

Suporți cadavrele? Ai vrea sa vezi care mai de care trupuri mutilate în diverse ipostaze? Atunci, dacă ai ambiție, baga te și pe medicina legala sau ramai la politie, sigur intri, dacă inveti măcar acolo.