Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Vreau si eu daca exista sa fac teste online pentru orientarea profesionala, pentru gasirea profesiei etc. Exista asa ceva? Eu doar am auzit dar nu am gasit.Si in general,cum pot sa imi gasesc profesia ideala, potrivita? Adica este ceva sau cineva ce sa ma indrume in acest sens?

Răspuns Câştigător
| Adella92 a răspuns:

Testele ce le gasesti pe internet nu sunt cea mai buna optiune. Personal eu am fost indrumata de profesori. Poti incerca sa discuti cu profesorii care te cunosc destul de bine sau chiar poti apela la consilierul/ psihologul scolii. Acestia de regula detin anumite teste psihologice de cariera foarte bine elaborate care te pot ajuta. Insa cel mai bine tu te cunosti, ar trebui sa te analizezi si sa te gandesti ce ti-ai place sa faci. Sper sa-ti fie de ajutor.