Întrebare recomandată | nukeyly a întrebat:

1. Ce a fost cauza? Am miscat o dulie si s-au atins firele in scurt(siguranta cu clapa a sarit) costructie casa noua, efect secundar s-a ars tot ce era in prize pe stand-by, incarcatorul de telefon, cuptor microunde, aparat cafea, televizor lcd.
2. Ce protectii se pot pune in viitor?

19 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este exclus ca un scurt intr-o dulie sa arda toata aparatura din casa. Mai degraba o supratensiune in retea a cauzat problema la acea dulie, precum si la restul aparaturii din casa.
Cea mai indicata protectie ar fi o un releu de protectie de supratensiune, montat in tablou.

| Harfagre a răspuns (pentru regis):

Oare de ce am menționat faptul că becurile se aprind chiar dacă sunt conectate între fază și împământare? tongue Chiar nu știm cum e făcută instalația aceea, iar supratensiunea nu vine în niciun caz direct de la Porțile de Fier.

Există tot soiul de "artificii" prin instalațiile casnice, unele ca să nu înregistreze contorul tot consumul, altele fiindcă e capăt de rețea, altele fiindcă meseriașul chiar nu știa ce face etc.

De exemplu, în UK există instalații făcute efectiv "în buclă", fiindcă așa erau normativele lor prin anii '40. Au cartiere întregi de case construite pe la 1880, pe vremea aceea nu exista electricitate. Când au fost cablate acele cartiere nu existau alți consumatori decât becurile și aparatele de radio, așa că li s-a părut o idee bună conectarea tuturor prizelor "în buclă". În zilele noastre, când trebuie instalată o mașină de spălat, o centrală sau un duș electric în astfel de locuințe, trebuie aduse circuite separate din tabloul principal, nu se poate folosi nimic din cablarea originală a casei.

| regis a răspuns (pentru Harfagre):

Nici legarea becurilor la faza si pamantare nu ar explica defectarea aparatelor. Nu sunt electrician, poate imi scapa ceva, dar pentru mine singura explicatie pentru arderea simultana a doua aparate este supratensiunea.

Da, explicația e supratensiunea. Însă acea supratensiune a luat naștere ca urmare a unor "inovații" în instalația electrică. Supratensiunea apare ca o oscilație, într-un oscilator creat de secundarul transformatorului din care vine faza respectivă. Într-o instalație configurată cum trebuie nu apar asemenea supratensiuni.

Ăsta e un curs predat studenților pe tema supratensiunilor în rețelele de 230V. La pagina 10 e un paragraf marcat cu bold, iar la pagina 14, în partea de jos, mai e încă unul, tot cu o bold și cu o schiță sub el. Configurațiile și valorile de tensiune continuă și în pag.15

http://setis.ee.tuiasi.ro/......nsiune.pdf

Iar un dispozitiv de protecție ar fi ăsta:

https://www.se.com/......RO/MSU.pdf

Ultimul defect de instalație, din schema aceea cu casele numerotate 2 și 3, poate apărea și într-o singură clădire. Nu trebuie neapărat să fie case diferite ca să se producă supratensiuni în maniera asta.

| regis a răspuns (pentru Harfagre):

In fine, eu inteleg altceva din paragrafele respective, dar repet, nu sunt de meserie si este foarte posibil sa imi scape ceva.
Eu in continuare cred ca sursa supratensiunii este una exterioara si nicidecum atingerea firelor din dulia respectiva.

În figura 9c de la pagina 15 este exact situația pe care a creat-o el, când a făcut scurtcircuit în dulie: tensiunea pe faza respectivă s-a dus în zero, așa că tensiunile pe celelalte două faze s-au dus în 380V, în loc de 230V, cât trebuie să fie în mod normal.

Asta se întâmplă când nulul e "flotant" și în realitate el ajunge să depindă de echilibrarea fazelor. Tot asta spune și în ultimul paragraf de la pagina 14.

Sursa supratensiunii este într-adevăr "exterioară", cum spui tu, fiindcă ea vine din transformatorul de la Electrica, transformatorul de joasă tensiune din care e alimentată locuința omului. Însă acea supratensiune "exterioară" s-a datorat scurtcircuitului produs în locuință, într-o instalație configurată necorespunzător.

Iar în penultimul paragraf de la pagina 14 spune exact ce i s-a întâmplat și autorului întrebării: "(...) apariția unor tensiuni relativ mari la receptoarele monofazate (...) având drept consecință deteriorări de receptoare electrocasnice în număr foarte mare"

Bula
| Bula a răspuns:

Ceea mai buna protectie: chemi un electrician AUTORIZAT, cu experienta, sa-ti verifice intreaga retea de electricitate din casa, inclusiv tabloul de sigurante!

Eu am intalnit nenumarate cazuri, unde Dorel s-a crezut "electrician", iar in 2 cazuri a provocat si incendiu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa inteleg ca instalatia electrica plus tabloul de sigurante sunt noi? Firele in dulie trebuiau strinse bine in acele suruburi sa nu aibe joc ca atunci se rupe un fir sau iese din acel surub si atinge celalat fir si apare scurt circuitul, dar ciudat este ca ti s au ars restul aparatelor care erau in priza, esti sigur ca s au ars? Sau nu ai ridicat sigurantele pentru celelalte prize, da l naibii de bec ca nu ai 3000 de volti in priză, ori sau ars firele de la prize? Ceva s-a intamplat acolo, dar deunde ai dedus tu ca tot ce era in priza s-a ars? A iesit fum din prize sau din aparate?

| nukeyly explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tot ce era in priza nu mai merge, e mort tot(verificat si confirmat), curentul e la loc in dulii becuri si prize dupa ce s-a ridicat clapa la siguranta, ceva x files.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru nukeyly):

Baga aparatele alea in alte prize si verifica le daca functioneaza, eu cred ca firele din prize sau chiar contactele prizelor s au defectat si nu aparatele, este un scurt de la un bec nu de la o centrală termică deci nu aveau cum sa se arda, cuptorul cu microunde tv etc, le pui in prelungitor si bagi in alta priza care functioneaza si faci
proba.

| Harfagre a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Dacă scurtcircuitul a provocat o supratensiune accidentală, aveau foarte bine cum să se ardă. Însă supratensiunea se manifestă doar pe circuitul respectiv, iar becurile trebuiau să se afle pe alt circuit decât prizele.

Ceva e greșit în instalația respectivă, de exemplu becurile se aprind și dacă le conectezi între fază și împământare, dar tocmai la asta folosesc siguranțele diferențiale, să sesizeze că pe fază există alt consum decât pe nul.

Nu se pot exprima păreri fără a vedea instalația respectivă, dar ceva e clar greșit în configurarea ei.

| gabicoo a răspuns:

1. Cheamă un electrician adevărat și pune-l să-ți verifice toată instalația din casă.
2. Mergi la Dedeman și cumpară-ți dispozitive de protecție la supratensiune pentru prizele de la care alimentezi principalele electrocasnice din locuință. Eu am protecții "Digitop" luate de la Dedeman (am vazut ca au și la BricoDepot)!

| Panamax a răspuns:

Nu are nicio legatura un scurtcircuit cu celelate aparate.
Cauta xfiles in alta parte.

| Harfagre a răspuns:

Nu protecții îți trebuie, circuite separate îți trebuie.

La clădirile noi se montează și siguranțe diferențiale (care sunt de fapt disjunctoare). Oricum, blocurile de pe vremea lui Ceaușescu n-au așa ceva, dar asta nu înseamnă că se arde tot ce era în priză când faci un scurtcircuit undeva. E prost concepută instalația, dacă s-a întâmplat așa ceva.

| Lukasssz a răspuns:

Sa inteleg ca instalatia electrica plus tabloul de sigurante sunt noi? Firele in dulie trebuiau strinse bine in acele suruburi sa nu aibe joc ca atunci se rupe un fir sau iese din acel surub si atinge celalat fir si apare scurt circuitul, dar ciudat este ca ti s au ars restul aparatelor care erau in priza, esti sigur ca s au ars? Sau nu ai ridicat sigurantele pentru celelalte prize, da l naibii de bec ca nu ai 3000 de volti in priză, ori sau ars firele de la prize? Ceva s-a intamplat acolo, dar deunde ai dedus tu ca tot ce era in priza s-a ars? A iesit fum din prize sau din aparate?

| Harfagre a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu înțelegi funcționarea rețelelor trifazate, degeaba repeți același răspuns de pe mai multe conturi. Un transformator trifazat nu funcționează ca o baterie de 9V.

Citește și tu cursul despre supratensiuni în rețelele de joasă tensiune, poate așa te lămurești. Nu becul a produs supratensiunea, transformatorul de la Electrica a produs supratensiunea, ca urmare a scurtcircuitului din dulie.

http://setis.ee.tuiasi.ro/......nsiune.pdf

| alexTHEbombăr a răspuns:

| Doringeogo a răspuns:

Sincer nu cred ceea ce am citit din relatarea ta referitor la misacrea sau insuruarea duliei, cel ma sigur la tine este vorba despre fluctuatii ale tensiunii electrice, adica nu ai permanent 220v, in cazul asta i ti trebuie neaparat Stabilizator de tensiune electrica care trebuie pus inaintea tabloului electric

| Harfagre a răspuns (pentru Doringeogo):

Ai dreptate cu fluctuațiile de tensiune, dar ele se datorează nulului "flotant", instalația lui electrică e greșit configurată.

E așa greu să citești ce explică profesorul la paginile 14-15 din acel curs de supratensiuni? În figura 9c de la pagina 15 e exact ce i s-a întâmplat lui când a făcut scurtcircuit în dulie: tensiunile pe celelalte două faze s-au dus în 380V, de asta s-au ars aparatele prin casă.