Întrebare recomandată | nukeyly a întrebat:

1. Ce a fost cauza? Am miscat o dulie si s-au atins firele in scurt(siguranta cu clapa a sarit) costructie casa noua, efect secundar s-a ars tot ce era in prize pe stand-by, incarcatorul de telefon, cuptor microunde, aparat cafea, televizor lcd.
2. Ce protectii se pot pune in viitor?

43 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este exclus ca un scurt intr-o dulie sa arda toata aparatura din casa. Mai degraba o supratensiune in retea a cauzat problema la acea dulie, precum si la restul aparaturii din casa.
Cea mai indicata protectie ar fi o un releu de protectie de supratensiune, montat in tablou.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru Harfagre):

Nici legarea becurilor la faza si pamantare nu ar explica defectarea aparatelor. Nu sunt electrician, poate imi scapa ceva, dar pentru mine singura explicatie pentru arderea simultana a doua aparate este supratensiunea.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru Harfagre):

In fine, eu inteleg altceva din paragrafele respective, dar repet, nu sunt de meserie si este foarte posibil sa imi scape ceva.
Eu in continuare cred ca sursa supratensiunii este una exterioara si nicidecum atingerea firelor din dulia respectiva.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru regis):

Supratensiune de la retea exact cand omu a umblat acolo? Coincidenta este prea mare.Nu prea stiu cum sau ce tensiune se afla in cablurile de la retele in RO si ce tensiune vine la tine in casa.
As fi curios daca stii sa spui. Daca la retea avem 240 V inseamna ca atata vine si in casa omului.Atunci cum apar tensiunile alea mari ce zic unia,de unde anume? Tensiunea este aceiasi peste tot,este data de transformator,sa fie mai mare ar insemna ca la transformator sau in bobina ce vine de la inalta tensiune sa ce anume? Sau bobina de la transformator catre retele casnice sa pateasca ceva.

Transformatorul ala este fix nu se modifica,cel putin asa cred, deci cum anume apar cresteri de tensiune? Scaderi inteleg, apar atunci cand mai se adauga alrti consumatori decat a fost proiectat reteaua, dar cresteri nu stiu cum, decat daca modifici bobina transformatorului o scurtezi.

| relian a răspuns (pentru regis):

Nu cred ca sau ars de la tensiune mare ca nu avea cum sau de unde. Tensiunea mare nu apare decat daca se intampla ceva la transformator. TEensiune mica sau caderi de tensiune stiu, se intampla cand se adauga consumatori mai multi fata de cat a fost proiectat transformatorul sa scoata, dar tensiune mare ar insemna o defectiune la transformator si sa se intimple exact cand omu umbla la bec prea mare conincidenta.

| relian a răspuns (pentru regis):

Am gasit cred ceva,nu stiu daca e bun,dar am cautata,nu am gasit explicatii decat una si aia vaga si anume ca daca faci scurt curentul nemaitrecand prin consumator creste in nul.
Asta m-a dat gata laughing cum creste sau de ce sau cum habar nu am aia nau explicat,doara spuneau ca firul se arde ia foc.

De aici am stat si m-am gandit eu singur si cred,nu-s sigur ca am gasit ceva raspunsuri.

Deci curentul vine pe faza,intra in consumator si se intoarce pe neutru unde anume? Se intoarce mereu pe drumul cel mai scurt adica la tablou la nul la bara de nul si de acolo la reteaua de la stalp.
Deci el nu mai merge in nulul de la priza de exemplu.
Ce s-a intamplat la el,a fost ca din scurtul ala curentu n-a mai mers prin bec s-a dus de la faza direct pe nul si de pe nulu ala,aici este ciudat s-a dus pe toate cablurile nul la prize,peste tot.

Intrebarea este de ce s-a dus asa? Dar sigur asta s-a intamplat.El avand in priza cupto si incarcator,alea in,mod normal au doara un fir faza,pe nul nu este nimic.Dar la scurtu asta curentul veninid si pe nul a avut la prizele alea pe ambele fire curent si sau ars.

Intrebarea ramane de ce la scurtul ala a venit curentul pe toate nulurile si nu s-a dus la tablou numa si apoi la retea? Pt ca in mod normal cand ai totu normal si de trecea prin bec curentul se intoarce la bara de nul, chiar de tu ai legate si alte nuluri de acolo.
Asta ma nedumereste, dar de ars de aia sau ars si nu de la tensiune mare ca nu ar avea cum.

| relian a răspuns (pentru regis):

Am o intrebare pentru tine daca stii cumva.Cati amperi ajung la casa omului in RO?
Adica firele alea ce vin de la contor cati amperi poate aduce in casa?
Eram curios, ca voiam sa duc ceva in RO si sa stiu de cati amperi sa fie.

| regis a răspuns (pentru relian):

Nu stiu precis, sigur sunt ca se calculeaza in W, ciind putere instalata. Daca nu ma insel, e 9 kW, ceea ce ar insemna vreo 40 A.
Repet, nu sunt electrician, poate ma insel.
In privinta supratensiunii, nu am spus ca aceasta s-a intamplat fix cand a umblat la dulie, ci ca inainte de a umbla la dulie s-a întâmplat ceva. Atunci cand sar toate sigurantele, primul lucru pe care il observi este ca se stinge becul, deci acolo umbli prima data.

| relian a răspuns (pentru regis):

Am aflat de cati A dau aia pentru o locuinta in RO au zis max 50 A, dar asta nu inseamna ca ai 50, au zis ca atat iti pot da laughing deci la romani ca la nimeni,pe linga cai scump mai is si prost dimesnionate sau cum le spune.

Legat de subiectul in cauza,el spune ca a atins o dulie si atunci s-a auzit una alta si a s arit si siguranta,deci sa se fi intimplat inainte nu cred.
El spune ca atins si firele,deci nu doara dulia,cred ca stie ce spune laughing Nici eu nu-s electrician dar stai linistit ca electricienii nu stiu mai mult deat stim noi, poate aia ce lucreaza la retele de inalta tensiune sa stie ceva mai multe.
Electricienii ce umbla de la contor spre casa nu stiu mai nimic teorie, ei au invatat chestii practice, le stiu pe de rost si aia fac. Daca chemi ala nu sta sa isi explice, iti repara sau inlocuieste ceva si aia e tot, nu sta sa desfaca firele in 4 laughingel stie ca is deja numa 3

| regis a răspuns (pentru relian):

Vezi ca cei 50A sunt la 230V, asta ar fi echivalentul a peste 100A in state! De aceea se vorbeste de putere maxima instalata, nu de intensitate.

| relian a răspuns (pentru regis):

50 de amperi is 50 de aperi, indiferent unde sunt, cas la 100 sau mii de volti tot amperii aia sunt, indiferent de tara.
Volajul nu afecteaza cu nimic amperajul pana la 2 mii de volti, asta asa ca idee.
Amperii din america is aceiasi ca si amperii de oriunde. Voltajul cum am spus nu conteaza pana in 2 mii V.
Asta spune cartea nu eu, cartea aia a alora de electricitate, de acolo am informatiile astea.
Poti si tu sa verifici daca vrei, sau daca in Europa cablurile is notate, daca scrie pe ele informatii.
Aici cablurile au pe ele marimea cablului notatie americana, apoi au masura in mm2, apoi intre ce voltaje functioneaza in conditii de perfecta siguranta.
Deci pe orice cablu indiferent de grosimea lui, cai de 05, de 10 mm sau si mai gros, asa scrie pe ele 0-600 volt.
Nu am verificat cabluri in RO dar probabil si acolo sunt notate.
Mai scrie inca ceva, tipul materialului izolator, pentru ca folosesti cablu fctie de materialul izolator, adica pentru cati amperi.

Cablu ca si conductor, ma refer la cupru, duce un max de aperi, dar tu sa il folosesti trebuie sa stii izolatia lui la cati amperi rezista, la cati amperi este sigura izolatia.

| relian a răspuns (pentru regis):

Am gasit explicatia la ce sa intimplat.Deci alea sau ars pentru ca a facut el scurt, aia e tot.
Probabil are siguranta doara din aia care sare cand is depasiti Amperii, ce n-a fost cazu la el.

Acum explicatia:

Faza vine pe un fir unde ai sa zicem 240 V si 16 A ok?
Nulul nu are pe el nimic, sau poate avea daca un consumator functioneaza, deci Nulu are pe el 0 V si 0 A ori 0 volt si 16A Daca are un consumator.
Cum asa?
Cand curentul ala de 240 V si 16 A intra intr-un consumator, consumatorul opune rezistenta, opunind rezistenta reduce tensiunea ce intra la zero, apoi curentul trece mai departe.

Ca sa compar luam o teava de apa aflata sub presiune ok? Avem o teava de apa sub presiune sa zicem 5 atmosfere. Daca tu lasi apa sa treaca, dar intr-un furtun foarte larg, mare in diametru, adica de 50 de ori mai mare decat teava, ce presiune o sa ai acolo? Zero ok?

Deci avem apa in ambele cazuri si la 5 atmosfere si la zero atm doar ca intr-un caz avem presiune in alatu mica sau spre zero.

Exact aia se intampla intr-un consumator, tensiunea aia este disipata de consumator, curentul continua sa mearga dar la tensiune f mica sau zero, ori poate nu zero dar pe acolo.

Acum, cand el a facut scurt curentu s-a dus pe Nul dar s-a dus cu tot cu tensiunea aia de 240 V, aia s-a dus ca fulgeru peste toate Nulurile si ce avea in priza a facut bum, pentru ca avea deja 240 V la un fir ala normal si a mai bagat si nulu 240 si ala a fost.

Deci siguranta lui e din asta de load,adica de incarcatura, de amperi, daca depasesti amperaju cat este siguranta proiectata sare.Dar nu sare la scurt.
El chiar dea facut scurt nau crescut amperii sa sara siguranta.

Deci uite ca mai aflaram ceva si anume ca pe NUL nu trebuie sa avem niciodata tensiune laughing recunosc asta nu am stiuto, desi toata lumea stie ca nu ai curent acolo, chestia e ca ai dar nu ai tensiune.

Tensiuea este cea care iti face rau nu cantitatea, adica A.Este ca si la masina aia de presiune cu apa,acolo avem apa dar la presiuni f mari,daca pui mana te taie, iti taie pielea sau mai rau.
Daca presiunea este ca la robinet nu patesti absolut nimic.

Exact la fel se intampla si cu curentu asta batal cine na stiut sa ne explice laughing
De aia aparatele de sudura pui mana pe fir direct fara manusa, tii masa cu mana, pentru ca ai A urias, dar tensiune din parti, de aia nu patesti nimic.

| regis a răspuns (pentru relian):

Amperii sunt tot amperi, intr-adevar, doar ca puterea instalata se masoara in W, asa cum am mai spus. Formula de baza a curentului electric este P=UxI, de unde rezulta ca la acelasi amperaj I, in Europa vei avea o putere de doua ori si un pic mai mare datorita tensiunii U de 230V fata de 110V in America.
Referitor la explicatiile tale foarte simple dar imposibil de urmarit, tensiunea nu exista pe nul sau pe faza, tensiunea este o DIFERENȚĂ, ea nu se poate masura numai pe faza sau numai pe nul, ci INTRE faza si nul (sau ma rog, intre faze, intre faza si pamantare, intre nul si pamantare), deci mereu intre doua fire.
La aparatul de sudura este alta poveste, acolo nu doar ca vorbim de valori mici ale tensiunii, ci vorbim de curent continuu, care e alta mancare de peste.

| relian a răspuns (pentru regis):

Mda,daca tu spui ca aparatul de sudura merge doara cu curent continuu e clara cate stii.Afla ca sunt aparate ce functioneaza cu curent alternativ, de la intrare pana la iesire.
Afla ca un transformator nu transforma nimic, el doara reduce sau creste V si A.

| relian a răspuns (pentru regis):

Spui ca raspunsurile mele simple nu le pricepi? Da ai dreptate nu le pricepi stii de ce?
Odata ca tu incurci sau bagi in discutie consumatori,apoi ca eu iti dau prea multe informatii,iar tu nu le poti rumega pentru ca nu detii informatii, nu stii decat f putin si ce stii poate nici pe alea nu le intelegi.

Treb sa iti dau mesaje de 2-max 3 fraze se pare sa intelegi ceva.

Iti zic pentru ultima data Voltajul nu afecteaza Amperaju intre anumiti parametrii.adica intre 0-2000 volti amperaju nu se modifica.
Vorbim aici de curent de cabluri,de tablou electric,de sigurante, NU vorbim de consumatori de masina de spalat si alte rahaturi.alea nu-s producatoare de curent is consumatori,deci aia e alta poveste.

Tu de fapt voia sa spui ca un aspirator din Ameria nu merge in Europa,asa este se arde la voi, asa si ce legatura are scula cu prefectura?
Grele de tot laughing deci dupa tine cablu pe care tu duci 15 A eu aici duc la jumate laughing asta da interesanta chestie,dar macar zine si noua cum ai calculat,sau cum ai ajuns la performata asta?

Sfla ca acel cablu nu se modifica,nu se subtiaza,tot cablu ala este,iar Voltaju nu afecteaza cu absolut nimic Amperii,asta spune cartea,aia spun aia care au scris cartea care au facut cablurile etc nu o zic eu,nu-i de la mine.

Fa tu singur, verifica daca ai aparat de masura.Eu asa am verificat.Cum am vazut eu ca nu am tensiune pe NUL? Pai am pus 2 fire in prize si am verificat faza cu impamantarea si avea Volti,am verificat nulu cu impamantarea si aveam zero V.

Apoi am pus un bec si am masurat la vel voltii si la fel am gasit,deci in timp ce becu functiona.
Am masurat apoi amperii si am gasit pe faza X amperi si pe nul tot atati amperi exact ca si pe faza.

Asta ce iti zice? Asta arata ca curentul merge de pe faza,trece prin bec,o ia pe nul inapoi la tablou.
Doar ca pe nul nu mai are presiune curentu ala, ori are o presiune f mica ce aparatu de masura no poate citi.

Nu pricepi ca tu compari curentul electric cu apa care curge dintr-un furtun.Deci cand compari apa prin furtun fa-o dar intr-un circuit inchis
Pompa iesire la furtun, apoi intra iar in pompa si tot asa.Acolo o sa ai mereu exact aceiasi cantitate de apa la o presiune X atmosfere.
Daca tu poti misca pompa aia mai incet sau mai repede vei modifica doara presiune,nu si cantitatea de apa de pe traseu corect?
Asta trebuie sa pricepi, asa trebuie sa faci comparatie. Daca nici acu nu intelegi atunci mai simplu de atat nu pot.

Legat de ce se intampla la voltaj f mic.Compara tot cu apa,daca pui mana pe apa la presiune de sute de a tmosfere ramai fara degete,te raneste. Daca pui mana pe apa la presiune mica nu patesti nimic.

Exact la fel se intampla si la curentul electric.

Curentul electric este pompat la fel cum se pompeaza si apa,asa cum pompeaza pompa la masina apa in circuit inchis,cand acelerezi pompa bafa presiune mai mare,cantitatea tot aia e, cand stai la relantii tot apa o ai dar presiunea de pe traseu este mica.

Mura in gura laughing

| relian a răspuns (pentru regis):

Eu vorbesc de cabluri,de curent in general si tu vorbesti de avioane laughing de putere de aparate consumatoare de curent.

De ai si faci confuzie,tu vorbesti de aragaze electrice,de aspiratoare etc,noi despre astea vorbeam aici?
Ce spui tu de putere,aia se refera la un consumator,iar un consumator este diferit construit Europa vs America, dar noi nu discutam de consumatori, stiu si eu ca nu poti folosi un aspirator sau ceva ce functioneaza cu 120 V la tine la 240 V.

Dar noi nu discutam de consumatori,discutam de curent electric,de conductori,fire pentru ca ala era subiectu.
Deci nu mai incurca lucrurile ca o sa fii si mai confuz decat esti.
Spui ca nu esti electrician,dar nici informatii nu ai,stii f putine legate de curentul electric,asa ca nu putem discuta prea multe.
Sa putem avea o discutie trebuie sa stii cei ala curent electric,ces aia A ces aia V, cei ala un transformator, vad ca tu crezi ca un transformator face din curent alternativ curent continuu laughing gresesti total.
Cand o sa stii ce face si cum lucra fiecare putem discuta.

| regis a răspuns (pentru relian):

Nu putem discuta deloc, tu nu ai notiuni elementare si la tine in cap e un talmeș balmeș. Citeste si aprofundeaza ce e tensiunea, ce e intensitatea, ce e puterea instalata, puterea nominala, care e relatia dintre ele, aloi chestii simple gen transformator, electromagnetism, curent continuu, cutent alternativ. Pana pricepi astea, ia mai zi aia cu caloriferul care transmite caldura electromagnetic, cu viteza luminii. laughing

| relian a răspuns (pentru regis):

Vad ca iar bati campii,desi atunci ai venit cu linguseala,ca da ca si tu ti-ai dat seama,acum se pare ca tiai mai revenit din lesin laughing

Omule nu stii absolut nimic de electricitate,asta chiar tu ai spus-o in mesaje,ca nu stii ca nu esti electrician.
Acu vii cu texte,rasuflate citit de pe net.
Stii vorba aia multi vad putini pricepi? Tu esti unu dintre aia.

Tu nu te uiti ca vii numa cu texte,numa cu fraze luate de altundeva? Tu de la tine nu stii nimic,nu stii sa explici ceva folosind cuvintele tale,daca incerci sa faci o fraza mai lunga deja te blochezi.
Initiam am crezut ca esti ok ca se poate discuta,dar nu mai zic.

Tu stii cei aia o notiune elementara? Sa vii sa spui definitii pai alea is copiate de pe net,vino cu ceva explicat de tine,folosind cuvintele tale nu ce spun alti.
Vrei sa punem pariu?
Hai ca am vazut ai spus ca aparatele de sudura is pe curent continuu, hai daca ai curaj, punem pariu pe cat vrei tu laughing sa te vad daca ai vana cum zic unia laughing ori te ascunzi dupa fusta lui maicata.

In loc sa retii ce iti zic eu, ca este bine tu tot cu rahaturile tale, sau mai bine spus nici cu alea ca nici pe alea nu le pricepi.
Du ce am scris eu si arata-i unui inginer electrician sa vezi ce spune ala, apoi poti sa vii sa imi spui mie ca nu am notiuni.Esti un mucos ce se da lovit ca stie ceva.Asta e tot e mai bine sa te sar decat sa te ocolesc laughing Bafta

| regis a răspuns (pentru relian):

Eu am venit cu linguseala la tine?!? Eu cred ca te-au afectat undele electromagnetice la creieraș. Eu am precizat clar ca nu sunt specialist in electricitate, dar cunosc atat notiunile elementare cat si propriile mele limite.
Problema ta e ca nu ai notiuni elementare, dar te crezi specialist. Daca nu intru in detalii cu tine nu inseamna ca ai dreptate, ci ca realizez ca este inutil sa iti explic.
In privinta definitiilor, nu cred ca ai gasit vreo fraza preluata de mine fara ghilimele sau fara precizarea sursei.
In privinta aparatelor de sudura, daca gasesti undeva cuvantul "TOATE" eu mananc unul. Da, sunt aparate de sudura si fara curent electric, insa aparatele clasice, cu electrod si cablu de masa (ca de fapt de la masa pornise ideea) sunt cu curent continuu.

| relian a răspuns (pentru regis):

Unde ai tu curent continuu in RO desteptule? Unde ai venit cu lugu lugu? Nu stau sa caut,dar dupa discutia aia cu caloriferele si dupa ce te luasi de mine si am mai spus eu ceva,urmatorul tau mesaj a fost,ca am dreptate ca ai vazut si tu nu stiu unde bla bla,apoi eu nu am mai zis nimic.
Deci ramaii cu ideile tale ca stii ceva cand de fapt nu stii si nici nu pricepi ceva.
Voi astia dealde tine dealde unguru alantu raportati toate mesajele ce nu va convin,dar stii ma doare la palarie ce raportati voi.
Eu nu ma cred specialist, am si spus ca descoperim acum chestii, eu cel putin recunosc cand nu stiu ceva, dar pot sa imi dau seama si cand cineva doara bate din gura, asa cum e cazul tau.

Tu stii dar nu explici ca nai cui laughing ai veniti tu cu o explicatie mura in gura, cu o explicatie sa pirceapa si mamaia de 80 de ani si eu am zis ca nu-i buna?
Iti zic eu cu ce ai venit tu.Doara cu pareri personale,ca nu crezi car fi de acolo,alte chestii ca o fi co pati,atat, in rest eu nu am vazut o explicatie simpla data de tine si folosind cuvintele tale.

Am spus la explicatiile ce eu le-am dat, is simple, tiam facut comparatie, mura in gura, pricepe si mamaia de 90 de ani, numa tu nu, ba ma lesi.
Am spus arata ce am zis eu gresit.Sintem aici sa discutam corect? Daca tu spui ceva gresit eu trebuie sa vin si sa arat ca e gresit dar sa explic de ce.
Tu ai venit sa explici ceva ca eu am gresit ceva? Am spus arata frate ca daca vad ca e gresit jos palaria iti si multumesc.
Tu vii numa cu texte,ca eu scriu mult,ca ma cred specialist,ca explicatia mea este simpla dar tot nu pricepi si chestii de genul asta.

Ia o fraza ce am zis eu si aduo in discutie,arata ca ce am scris acolo nu-i asa,nu-i bun.
Eu am si zis cautam amandoi,ca de aia si discutam la problema omului ca nu stia nimeni din cei care au citit de ce se arsese aluia alea in casa.
Tu ai venit cu tensiune,eu am spus,nu cred ca nu are cine ridica tensiunea,iar cand se intampla este din transformatoare si alea afecteaza multe locuinte nu doara una.
Apoi am cautat am si zis ce am gasit ca spus nu stiu X ca de faci scurt creste tensiunea pe NUL.
Asa am aflat si eu ca pe Nul nu exista tensiune sau nu trebuie.
Daca chestiile astea is gresite arata tu ca este altfel,dar nu cu texte ca ma dau eu specialist,ca habar nu am notiuni elementare.

Vrei notiuni elementare hai sa discutam,pentru ca curentul electric sa intelegi trebuie sa stii chimie,totu tine de chmie,de la atomi,alea is notiuni elementare,fara sa stii chimie nu stii nimic.

Treb sa stii cei ala atom,cei ala electron,etc tipuri deatomi ce fac,cum fac cand fac.
Tu vii cu povesti,mai exact cu jigniri,nu s tiu habar nu am,explic simplu dar tot nu pricepi laughing
Pai mai bine ai spune nu pot pricepe,daca si cu explicatiile alea cu apa nici pe alea nu le intelegi am spus eu nu stau sa desenez.

Eu am cautat discutie,dar nu cu fugi deaici habar nu ai chestii elementare,asta fara sa si arati ce spui.
Voi sinteti din astia huzbeci,plus de astia care atunci cand vedeti ca altul are ceva si voi nu aveti nu stiti cum sal denigrati,cam genul asta sinteti.
Nu e de mirare cu oameni genu asta RO pai cine sa faca ceva,daca majoritari is genul asta.
Eu daca cineva imi spune vezi ai gresit,citesc,verific ce spune si revin, spun da ai dreptate.
Chiar saptamana trecuta am spus ceva gresit, cineva mia atras atentia, am verificat si apoi am cerut scuze, am spus da ai dreptate, multam.

Tu nu esti electrician dar deja stii de toate.Arata frate daca stii,nu lasa ca nu vreau eu sa explic,adica cei aia? De aia sintem pe aici sa explicam sa discutam simplu pe intelesul la toti, ca definitii, formule le gasim pe net in carti.
Is lamurit si de tine.E ok stai acolo singur cu ideile tale ca asa este, ai dreptate, tu stii tot eu nimic, esti happy asa? Ok good luck

| regis a răspuns (pentru relian):

Am inteles in sfarsit problema ta, ai facut fizica cu profa de chimie. Acuma sincer, nu e chiar rau, ca as fi jurat ca ai facut cu cea de muzica.
Faptul ca ti-am dat dreptate cand ai avut te-a făcut sa te simti lingusit? Sunt sincer impresionat.
Faptul ca nu cercetez împreună cu tine o problema te deranjeaza? Sorry, dar jucam in ligi diferite, nu am urmat aceleași școli si nu am citit aceleasi carti. Nu putem discuta probleme electrice sudand cu curent alternativ, masurand tensiune pe nul sau pe faza, ignorand tensiunea cand vorbim de amperaj, confundand puterea instalata cu puterea unui aparat electric. Cu tine pot discuta cel mult despre caloriferul care emite unde electromagnetice cu viteza luminii.

| relian a răspuns (pentru regis):

Mucea esti praf laughing deci dupa tine atomii se studiaza numai la ora de fizica laughing e bun, ai facut o scoala jos palaria.Esti un papagal indoctrnat si habarnist,esti total cu absolut toate pe linga,esti praf asa mai pe scurt.
Nu tia cderut nimeni sa dai dreptate,dar uite cat de prost poti sa fii,deci vii si imi dai dreptate,ca acum sa revii asupra unei chestii,in care probabil nu m-am exprimat boine,ori poate tu ai priceput in gura,asa cum de fapt pricepi tot timpul si asta ce arata?
Arata cat de praf esti,nu poti veni sa spui da ai dreptate ca dupa sa o dai iar in balarii.
Ia si mai invata de la acare se pricep laughing afla ca chimia studiaza atomii,dar probabil tu nu ai trecut pe la ore nici de fizica nici de chimie,asta explica tot.
Inca,ceva,nu mai raspunde,nu mai sceie nimic ca nu-s curios, iar dac mai scrii ceva aici o sa te blochez, esti un comunist inrait, un ciripitor, o vinzi si pe maicata, esti o persoana ce nu cred ca cineva o poate accepta.
Nu am s titu ca tot tu esti ala cu caloriferele ca de stiam te si blocam direct.

Bula
| Bula a răspuns:

Ceea mai buna protectie: chemi un electrician AUTORIZAT, cu experienta, sa-ti verifice intreaga retea de electricitate din casa, inclusiv tabloul de sigurante!

Eu am intalnit nenumarate cazuri, unde Dorel s-a crezut "electrician", iar in 2 cazuri a provocat si incendiu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa inteleg ca instalatia electrica plus tabloul de sigurante sunt noi? Firele in dulie trebuiau strinse bine in acele suruburi sa nu aibe joc ca atunci se rupe un fir sau iese din acel surub si atinge celalat fir si apare scurt circuitul, dar ciudat este ca ti s au ars restul aparatelor care erau in priza, esti sigur ca s au ars? Sau nu ai ridicat sigurantele pentru celelalte prize, da l naibii de bec ca nu ai 3000 de volti in priză, ori sau ars firele de la prize? Ceva s-a intamplat acolo, dar deunde ai dedus tu ca tot ce era in priza s-a ars? A iesit fum din prize sau din aparate?

| nukeyly explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tot ce era in priza nu mai merge, e mort tot(verificat si confirmat), curentul e la loc in dulii becuri si prize dupa ce s-a ridicat clapa la siguranta, ceva x files.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru nukeyly):

Baga aparatele alea in alte prize si verifica le daca functioneaza, eu cred ca firele din prize sau chiar contactele prizelor s au defectat si nu aparatele, este un scurt de la un bec nu de la o centrală termică deci nu aveau cum sa se arda, cuptorul cu microunde tv etc, le pui in prelungitor si bagi in alta priza care functioneaza si faci
proba.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Harfagre):

"de exemplu becurile se aprind și dacă le conectezi între fază și împământare"
Orice functioneaza daca legi faza cu impamantarea,absolut orice, doara daca nu ai sigurante care sesizeaza chestia asta, ceea ce oamenii nu prea au asa ceva, sau nu folosesc pentru ca is mai scumpe.

Faptul ca luminile trebuie legate pe alt circuit asa este, dar si aparate casnice la fel, ar trebuie fiecare cu circuitul lui cu siguranta lui.dar asta e Romania.
Am citit undeva legat de cabluri ca conductorul de 6 mm2 duce 50 amperi.
O fi ducand dar nu trebuie folosit la amperii aia, cel putin eu aici unde sunt astia zic ca la 6mm2 ai undeva la 35-40 amperi, ma uitai si am vazut de ce este asa, pentru ca depinde de izolarea acelui conductor, dar si la cea mai buna izolare astia recomanda sau zic ca atat ar trebuie pus pe acel conductor.
Ma gandeam ca americanii is mai complicati dar europenii is si mai si laughing la astia am inteles cum functioneaza, pe aici nu am auzit de suprasarcini la oamenii acasa.Aici fieccare casa are transformatorul lui, la romanii este unu mare bagat pe undeva sau la X strazi sau la un cartier.

| relian a răspuns:

Cauza a fost ca ai facut scurt iar sigurantele tale sar doara cand ai incarcatura mai mare pe ele,deci sigurantele alea nu sesizeaza scurturi sau ceva la impamantare, scurgeri de curent pe acolo.
Sa fii ok pe viitor ar trebuie sa pui sigurante sau prize speciale, dar trebuie sa intrebi ce anume ar trebuie pus.Asa de prize stiu sigur ca sunt prize care sar cat ai clipi la scurturi, deci daca ai fi avut prize de alea sigur nu se ardeau alea.Chestia e ca nu stiu daca sunt in RO despre ce vorbesc eu.Dar ar trebuie sa fie,costa cam scump dar pe aici pe unde sunt eu se pun obligatoriu la baie si la bucatarie unde este apa, umezeala etc.
In viitor poti sa pui cate o siguranta, deci circuit separat siguranta separata pentru aragaz, microunde, frigider, masina de spalat, masina de uscat etc.Circuit separat pentru lumini si separat pentru prize.

Daca asa ai, atunci alea au ars de la scuet, pur si simplu se mai intampla.

| relian a răspuns:

Am aflat ceva si anume ca curentul de pe faza a trecut direct pe neutru deci nu mai prin bec,fapt ce a facut ca curentul sa creasca.
Ce inseamna asta? Habar nu am,dar atata am putut afla deocamdata.
Explicatia mea este urmatoarea:

Ce pot sa stiu este ca curentul s-a dus pe toate cablurile tale si pe neutru si ce era in priza deja sa intilnit faza cu faza cum ar veni,curent contra curent sia aras alea ce erau in prize.

Curentul normal trece de la faza in consumator,apoi in neutru la tablou si inapoi la sursa,la retea la stalp.
Mai exact tu avand in priza cupotorul, incarcatorul de la telefon, acolo ai doara pe faza curent, deci la ele pe neutru nu e nimic.
La scurtu ce l-ai facut s-a dus curentu pe toate neutrele in loc sa se duca numa in tablou si inapoi la retea, ai avut la prize curent si pe nul si pe faza, si de aia s-a ars ce spui.

Alta explicatie nu vad.Deci nu este de la tensiune mare pentru ca aia nu are cum, tensiunea este data de un transformator care este fix, sa modifici tensiunea in transformator inseamna sa modifici bobinele ce is acolo.

| relian a răspuns:

Am gasit explicatia laughing asta e nu-s electrician, nici la scoala nu te invata, asa ca eu a trebuit sa imi explic singur.

Sau ars alea pentru ca ai facut scurt si siguranta ta este una ce sare cand depaseste incarcatura proiectata.
In cazul tau incarcatura, adica amperii au ramas aceiasi la scurt, dar a crescut tensiunea pe nul aia e tot.
Pe nul trebuie sa ai mereu tensiune zero, iar tu ai avut tensiune de 240 volt s-a dus la prize unde ce aveai bagat acolo sau prajit.

Pot explica simplu sa priceapa tot poporul, dar banui ca nu esti curios laughing dar am spus deja ce s-a intamplat-Tensiune pe nul iar pe nul trebuie sa fie tensiune zero.

Deci pe nul tot timpul trebuie sa fie tensiune zero chiar daca avem curent pe el.
Daca esti curios explic catre cineva pe aici ce am discutat.

| gabicoo a răspuns:

1. Cheamă un electrician adevărat și pune-l să-ți verifice toată instalația din casă.
2. Mergi la Dedeman și cumpară-ți dispozitive de protecție la supratensiune pentru prizele de la care alimentezi principalele electrocasnice din locuință. Eu am protecții "Digitop" luate de la Dedeman (am vazut ca au și la BricoDepot)!

| Lukasssz a răspuns:

Sa inteleg ca instalatia electrica plus tabloul de sigurante sunt noi? Firele in dulie trebuiau strinse bine in acele suruburi sa nu aibe joc ca atunci se rupe un fir sau iese din acel surub si atinge celalat fir si apare scurt circuitul, dar ciudat este ca ti s au ars restul aparatelor care erau in priza, esti sigur ca s au ars? Sau nu ai ridicat sigurantele pentru celelalte prize, da l naibii de bec ca nu ai 3000 de volti in priză, ori sau ars firele de la prize? Ceva s-a intamplat acolo, dar deunde ai dedus tu ca tot ce era in priza s-a ars? A iesit fum din prize sau din aparate?

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns:

Nu are nicio legatura un scurtcircuit cu celelate aparate.
Cauta xfiles in alta parte.

Răspuns utilizator avertizat
| alexTHEbombăr a răspuns:

Sa inteleg ca instalatia electrica plus tabloul de sigurante sunt noi? Firele in dulie trebuiau strinse bine in acele suruburi sa nu aibe joc ca atunci se rupe un fir sau iese din acel surub si atinge celalat fir si apare scurt circuitul, dar ciudat este ca ti s au ars restul aparatelor care erau in priza, esti sigur ca s au ars? Sau nu ai ridicat sigurantele pentru celelalte prize, da l naibii de bec ca nu ai 3000 de volti in priză, ori sau ars firele de la prize? Ceva s-a intamplat acolo, dar deunde ai dedus tu ca tot ce era in priza s-a ars? A iesit fum din prize sau din aparate?

| Doringeogo a răspuns:

Sincer nu cred ceea ce am citit din relatarea ta referitor la misacrea sau insuruarea duliei, cel ma sigur la tine este vorba despre fluctuatii ale tensiunii electrice, adica nu ai permanent 220v, in cazul asta i ti trebuie neaparat Stabilizator de tensiune electrica care trebuie pus inaintea tabloului electric

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Harfagre):

Ce arati tu ala spune despre curent trifazat, tu nu ai nici o treba cu curentul ala, omu nostru are doara 240 volt, o singura faza.

Deci firele au facut scurt si siguranta lui ar fi trebuie sa sara, asta daca are o siguranta care sare la scurt.
Sa zicem ca nu are asa si mai departe? Tu spui tensiunile pe cele 2 faze sau dus la 380 v care celeleante faze?
Nu stiu ce stii tu, sau daca te pricepi, nici eu nu ma pricep cine stie ce, nici electrician nu-s, dar ce arati tu nu prea are sens, n-are logica.Nare nici o legatura faza ce o foloseste el cu celelalnte faze de la retea, absolut nici una, eu asa zic.
Sau ars alea pentru ca nu stiu nici eu de ce laughing dar stiu cum vine curentul de la retea, mai exact de la transformator.

Nu stiu cate stii tu dar eu nu-s lamurit de explicatia aratata de tine si ce scrie acolo nu se refera la casa omului.